REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Robert Skomorowski, product manager w dziale grzejników specjalnych Rettig ICC, producenta marki Purmo.

O ekologicznych rozwiązaniach w zakresie produkcji grzejników opowiada Robert Skomorowski, product manager w dziale grzejników specjalnych Rettig ICC, producenta marki Purmo.

REKLAMA

- Jakie najbardziej ekologiczne produkty ma Purmo w ofercie? 

Robert Skomorowski, product manager w dziale grzejników specjalnych Rettig ICC: Zasadniczo grzejniki marki Purmo można w 100% poddać recyclingowi. Dotyczy to także opakowań stosowanych dla naszych produktów. Jeśli miałbym wyróżnić jeden konkretny model to skłaniałbym się do grzejników łazienkowych do produkcji których wykorzystywane jest najmniej materiału, a co za tym idzie ilość farby niezbędnej do pomalowania takiego grzejnika również jest najmniejsza.

- Czy o materiałach, które Purmo stosuje do produkcji można powiedzieć, że są ekologiczne?

Tak, stal która jest głównym półproduktem do produkcji grzejników, jest pochodzenia naturalnego i można ją wielokrotnie przetwarzać oraz ulega biodegradacji. Na pozostałych etapach produkcji grzejnika, już po procesie spawania, wszelkie odczynniki chemiczne, które służą do odtłuszczania i przygotowania powierzchni grzejnika do malowania ostatecznego, są wykorzystywane w obiegu zamkniętym. Uzupełnia się jedynie te odczynniki, które w sposób naturalny odparowują bądź wiążą się z powierzchnią grzejnika.

- Jakie nowoczesne rozwiązania proekologiczne są wdrożone w Waszym koncernie w zakresie samych technologii produkcji w fabryce?

Wszystkie fabryki koncernu Rettig ICC pracują według wytycznych norm dla zakładów produkujących grzejniki. Mogą również pochwalić się certyfikatami zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz ISO9001 z tytułu zarządzania jakością.

Zgodnie z nimi w fabrykach prowadzonych jest wiele działań od selektywnej zbiórki odpadów do szczegółowego zbierania informacji na temat ilości wprowadzonych na rynek materiałów objętych systemem powtórnego przetwarzania. Pod ścisłą kontrolą znajdują się również wszelkie procesy prowadzone na każdym etapie produkcji grzejników ze szczególnym uwzględnieniem tych, które w większym stopniu mogą obciążać środowisko naturalne.

Dla zapewnienia minimalnej emisji zanieczyszczeń, powietrze biorące udział w procesach malowania jest filtrowane w wysokowydajnych filtrach. Z racji posiadania w ofercie także grzejników elektrycznych oraz innych urządzeń zawierających podzespoły elektryczne i elektroniczne, jesteśmy jako firma zarejestrowani w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska jako podmiot wprowadzający na rynek towary podlegające ustawie o gospodarowaniu odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. W związku z powyższym mamy także podpisane stosowne umowy z przedsiębiorstwami zajmującymi się zbiórką i utylizacją tzw. "elektrośmieci".

- Dziękuję za rozmowę.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA