REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Holistyczne spojrzenie na łazienkę

  • Autor: Rynek Łazienek
  • 16 wrz 2016 08:34
Holistyczne spojrzenie na łazienkę
Jürgen Kloss – dyrektor działu projektowania i zarządzania produktami w Alape

Jürgen Kloss – dyrektor działu projektowania i zarządzania produktami w Alape mówi o projektach najważniejszych z perspektywy rozwoju tej marki.

REKLAMA

- Które produkty z portfolio Alape mógłby Pan wyróżnić jako te, które miały wpływ na kształt łazienkowego designu?

W latach 30. ubiegłego wieku Alape wprowadziło na rynek pierwszą wielofunkcyjną misę – zlew, znaną dziś jako „classic bucket sink”. Zlew ten został do tej pory sprzedany w ponad milionie egzemplarzy i ewoluował od prostego przedmiotu codziennego użytku do klasyki światowego designu. A produkcja EW3 w 1970 r. – pierwszej wbudowanej umywalki ze stali emaliowanej – rozpoczęła modę na okrągłe umywalki wpuszczane w blat. Do lat 90. seria rozwinęła się o ponad 25 modeli, które są dostępne w wielu różnych kształtach i średnicach, jak również w bogactwie popularnych w Europie kolorów, a także niestandardowych barwach Alape.

Następnym krokiem w historii designu Alape było wprowadzenie, w ramach holistycznego spojrzenia na łazienkę, stojaków pod umywalkę. W latach 80. Alape rozpoczęło współpracę z architektem Dieterem Siegerem, założycielem sieger design. Zaowocowało to powstaniem klasyków, takich jak Lavarset, Lavarlo, Rondo i Fontana, które stanowiły impuls dla całego sektora sanitarnego. W latach 90. wyprodukowano pierwsze umywalki o grubości krawędzi trzech milimetrów. Ich filigranowość nie ma sobie równych do dziś.

- W ostatnich latach konsumenci coraz częściej poszukują kompleksowych rozwiązań do łazienki. Co może im zaproponować Alape?

Firma Alape, poszukując ciągle nowych, funkcjonalnych rozwiązań stworzyła system modułowy, za który otrzymała srebro w renomowanym konkursie German Design Award w 2006 roku. System ten pozwala na przekształcanie umywalek podblatowych i nablatowych, zlewów, blatów, elementów z kamienia, szkła oraz drewna, stojaków pod umywalki oraz rozwiązań do sfery mycia, luster i mebli w moduły, dzięki temu tworzą indywidualną przestrzeń łazienki.

W 2007 roku Alape połączyło po raz pierwszy sferę mycia ze ścianą w jedną jednostkę funkcjonalną – System Wall (ścianę systemową). Umożliwiło to dwa lata później praktyczną adaptację pustych części stojących zestawów umywalkowych w serii Inside.S.

Nowe perspektywy otworzyło „be yourself” wprowadzone przez Alape w 2011 roku we współpracy z sieger design. „Be yourself” pozwoliło na podział łazienki na funkcjonalne części z wolnostojącymi lub ściennymi modułami, które otwierają ją na sąsiednie pomieszczenia mieszkalne lub współtworzą jej przestrzeń. Na przełomie lat 2012 i 2013 Alape zaprezentowało „A˘system addit” i „A˘system init” jako następny etap rozwoju systemów modułowych. Ich systemowa struktura i wynikające z niej możliwości kombinacji zapewniają przestrzeń dla indywidualności i uwzględniają różnorodne oczekiwania wobec designu stref mycia.

- Czy marka Alape obecnie nawiązuje do projektów, które są klasykami w jej ofercie?

W roku 2014 zadebiutowała nowa wersja wpuszczanej w blat umywalki »EW 3«. Do tego czasu zostało wyprodukowanych ponad milion egzemplarzy tego ikonicznego modelu. Będący synonimem precyzji w stali glazurowanej, przez prawie pół wieku był również ambasadorem marki Alape wśród architektów i projektantów łazienek. Nowa umywalka EW 3.2 ma jeszcze bardziej wyrafinowany i nowoczesny wygląd. Klasyk z lat 70. wciąż jest jednak dostępny w ofercie firmy.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA