REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Innowacyjność wzornictwa przemysłowego w Polsce? Jest bardzo źle

  • Autor: Piotr Sawczuk, Archiconnect.pl
  • 27 kwi 2016 14:49
Innowacyjność wzornictwa przemysłowego w Polsce? Jest bardzo źle
Fot. IWP

O budowaniu innowacyjności przedsiębiorstw dzięki wzornictwu z prof. dr hab. Markiem Adamczewskim, prorektorem ds. kształcenia i rozwoju Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku rozmawiał Piotr Sawczuk z serwisu Archiconnect.pl.

REKLAMA

Redaktor portalu Archiconenct spytał prof. Marka Adamczewskiego o to jak ocenia innowacyjność wzornictwa przemysłowego w Polsce.

- Trudno jest pokusić się o jednoznaczną ocenę. Są zakresy, w których jesteśmy zdecydowanie liderami, nie odbiegamy od świata. Jest grupa producentów, którzy po kontakcie z dobrym, skutecznym designem, nie wyobraża sobie już dalszej drogi rozwoju bez jego udziału. W Polsce jest kilkanaście grup projektowych, które są skuteczne, dużo wdrażają. Z drugiej strony, patrząc na ilość producentów, ilość produktów, ilość firm, które nie są innowacyjne, to równie prawdziwe byłoby stwierdzenie – najkrócej mówiąc – że jest bardzo źle. Procent przedsiębiorców, którzy wdrażają innowacyjne produkty, jest tragicznie niski. Jest nadzieja, że tę sytuację poprawi zastrzyk zewnętrznych pieniędzy - komentuje profesor.

Ekspert ocenił też czy festiwale designu, wydarzenia takie jak np. 4 Design Days w Katowicach Gdynia Design Days, Łódź Design Festival czy Arena Design w Poznaniu, są dobrym miejscem dla spotkania i zazębienia się młodego designu, nastawionego na rozwój biznesu.

Są to jedne z najistotniejszych form dla takich przedsięwzięć, które doskonale promują design. Takie wydarzenia łączą to co mają do zaoferowania studenci studiów projektowych, projektanci z dorobkiem, i w końcu producenci, u których widać efekt końcowy tej współpracy. Te wszystkie dni designu i festiwale tematyczne, które odbywają się w Polsce, rozkręcają się i między innymi dlatego patrzę w przyszłość optymistycznie - stwierdził Adamczewski.

Cały wywiad przeczytacie tutaj.

Marek Adamczewski

Prof. dr hab. Ur.1949 r. w Łodzi, mieszka w Gdańsku, zajmuje się projektowaniem produktu, design management i dydaktyką. Blisko 300 wdrożonych do produkcji projektów, głównie kompleksowych opracowań wzorniczych, w tym ponad 20 pojazdów szynowych. Projektuje zwykle w interdyscyplinarnych zespołach, kierowanych przez niego - od 2003 w pracowni projektowej maradDesign. Kurator i projektant wielu wystaw, członek jury wielu konkursów wzorniczych. Kierownik Katedry i Pracowni Projektowania Produktu ASP w Gdańsku, wykładowca Studiów Podyplomowych Total Design Management (IWP/Szkoła Biznesu PW w Warszawie). Designer Roku 2006 (tytuł przyznany multidyscyplinarnemu zespołowi przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie). Konsultant merytoryczny i współautor programu Wzornictwo Biznes Zysk zrealizowanego przez IWP w Warszawie w latach 2014 – 1015.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA