REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak dobrać zaprawę klejową do przyklejania "szklanych" płytek

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 25 sty 2016 14:58
Jak dobrać zaprawę klejową do przyklejania "szklanych" płytek
Jarosław Pacierz, menadżer produktu w firmie Alpol

Jarosław Pacierz, menadżer produktu, Alpol Gips mówi o tym jak trudnym materiałem są "szklane" okładziny oraz jaki klej należy stosować przy ich aplikacji w łazience.

REKLAMA

Szkło ze względu na brak nasiąkliwości, często idealnie gładką powierzchnię spodnią oraz szybką reakcję na zmiany termiczne jest specyficznym materiałem wymagającym użycia do mocowania specjalnych zapraw klejowych.

Biorąc pod uwagę, że w przypadku szkła przyczepność wynika wyłącznie z adhezji (brak zamocowania mechanicznego do spodu płytki) oraz sposobu reakcji na zmiany termiczne, kleje cementowe nie są najlepszymi produktami do tego typu zastosowań.

Najbardziej odpowiednimi z nich są zaprawy klejowe posiadające wysoką przyczepność i odkształcalność poprzeczną (klasy C2S2). W przypadku płytek przezroczystych, stosowany klej powinien mieć biały kolor i pokrywać również cały spód płytki. Szczególnie trudne jest przyklejanie przezroczystych płytek laminowanych od spodu.

W celu ograniczenia możliwości uszkodzenia laminatu stosowane kleje powinny być szybkowiążącymi klejami jednoskładnikowymi (o niewielkiej ilości wody zarobowej wiązanej chemicznie) lub klejami dwuskładnikowymi.

Z wymienionych względów szczególnie polecane do przyklejania okładzin ze szkła są kleje dyspersyjne (D) i na bazie żywic relatywnych (R). Zapewniają one zarówno wysoką przyczepność i odporność na zmiany liniowe jak również minimalizują ryzyko powstania przebarwień czy  gromadzenia się wilgoci pod powierzchnią okładziny.

Okładziny ze szkła mogą być również mocowane przy pomocy łączników dystansowych i klejów silikonowych przeznaczonych do tego typu zastosowań.

W przypadku każdego rodzaju kleju, powierzchnia do której zostanie zamocowana płytka powinna być czysta, trwała, równa i nośna, bez jakichkolwiek przebarwień i uszkodzeń oraz odpowiednio wcześniej zgruntowana preparatem właściwym dla danego kleju.

Klej powinien zostać w nałożony przy pomocy pacy zębatej równomiernie na spodnią stronę płytki i podłoże, tak aby po dociśnięciu okładzina była ona przyklejona do podłoża cała powierzchnią co zapewni jednakowy kolor.

- Jarosław Pacierz, menadżer produktu, Alpol Gips


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA