Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W 2014 roku wystartował program „Mieszkanie dla Młodych”. O tym w jaki sposób pokierować budową, aby skorzystać z pomocy, którą oferuje opowiada architektka Małgorzata Simla.

REKLAMA

W przypadku osób, które budują dom systemem gospodarczym, dopłata w ramach programu MdM ma formę możliwości odliczenia podatku VAT od kupowanych materiałów budowlanych. Wysokość zwrotu jest uzależniona od łącznej kwoty wydatków udokumentowanych na fakturach, wystawionych za zakup materiałów budowlanych. W zależności od stawki VAT inwestorzy mogą liczyć na:

- 61,18% kwoty podatku VAT dla stawki 22%

- 65,22% kwoty podatku VAT dla stawki 23%

Jednak, aby skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” należy spełnić kilka dodatkowych warunków:

- inwestor składający wniosek o zwrot VAT, do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie może ukończyć 36 lat. W przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka,

- inwestor nie można posiadać innego mieszkania lub domu (także w przeszłości),

- powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m kw. (110 m kw. jeżeli rodzina posiada co najmniej trójkę dzieci)  

Jak wybrać optymalny projekt?

Możliwość uzyskania wsparcia ze strony państwa, szczególnie ucieszyła osoby, które z powodu ograniczonych finansów chciały odłożyć decyzję o budowie lub kupnie domu na kolejne lata. Wielu inwestorów obawia się jednak ograniczonej powierzchni – zastanawiają się, czy zmieszczą się z rodziną w domu o powierzchni użytkowej do 100 lub 110 m kw. Architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej Archipelag rozwiewa te wątpliwości:

Mądry i odpowiednio zaplanowany układ funkcjonalny dostosowany do potrzeb domowników oraz przemyślana architektura zapewniają komfort i wysoki standard życia nawet na niewielkiej powierzchni. W projektach niewielkich domów należy zastosować szereg sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym można optymalnie zaplanować przestrzeń i maksymalnie wykorzystać możliwości domu o powierzchni nieprzekraczającej 100 m kw.

Dom z poddaszem do późniejszej adaptacji

Co jednak zrobić, jeżeli inwestorzy przewidują, że w przyszłości znacznie powiększy się ich rodzina i w związku z tym będą potrzebować większego domu, a jednocześnie nie chcą rezygnować ze wsparcia jakie oferuje państwo?

- Najlepszą decyzją będzie wybór projektu, którego powierzchnia nie przekracza wymaganego metrażu, z możliwością realizacji poddasza w późniejszym czasie – wyjaśnia architektka Małgorzata Simla. - W takim budynku strop jest zaprojektowany w taki sposób, aby nie trzeba było wykonywać w nim żadnych zmian podczas zagospodarowywania ostatniej kondygnacji. Młodzi ludzie często wybierają domy z poddaszem do adaptacji, gdyż dopiero w przyszłości planują powiększenie rodziny. W momencie wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu, do komfortowego użytkowania w zupełności wystarcza przestrzeń parteru. Z biegiem czasu, gdy pojawią się dzieci, poddasze będzie można zaadaptować na wygodne pokoje dla najmłodszych lub intymną przestrzeń przeznaczoną do wyłącznej dyspozycji rodziców. Przed adaptacją poddasze może pełnić funkcję powierzchni gospodarczej – strychu lub suszarni. Z kolei przenosząc tam pomieszczenia z parteru (spiżarnię, garderobę, schowki), można uzyskać dodatkową przestrzeń i komfort na dolnej kondygnacji. Takie zagospodarowanie poddasza znacznie powiększy powierzchnię domu i pozytywnie wpłynie na codzienną funkcjonalność – dodaje architektka.


(źródło: Pracownia Projektowa Archipelag)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA