REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych

  • Autor: Rynek Łazienek
  • 23 sty 2017 10:44
Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych
Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu w firmie Roca Polska
Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych
Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych
Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych
Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych
Joanna Dec-Galuk, Roca Polska o ochronie wzorów przemysłowych

Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu w firmie Roca Polska mówi o problemie kopiowania wzorów przemysłowych - m.in. o tym jakie elementy wyposażenia są najczęściej podrabiane, kto się tym procederem zajmuje i jakie działania podejmuje firma, aby z nim walczyć.

REKLAMA

- Czy kopiowanie wzorów przemysłowych jest nadal istotnym problemem w branży łazienkowej, jak oceniają Państwo jego dzisiejszą skalę? Co ostatnio zmieniło się w tym zakresie?

Kopiowanie wzorów przemysłowych w branży łazienkowej nie jest tak powszechne jak kopiowanie wzorów ubrań czy butów w branży modowej czy też ikon designu: lamp, krzeseł czy foteli. Jednakże coraz częściej dochodzi do wytwarzania i wprowadzania do obrotu produktów, które kopiują nasze wzornictwo.

Zapewne wynika to z tego, że wzory produktów projektowane dla marek Roca i Laufen charakteryzują się niepowtarzalnym designem i cieszą się zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Wzory te są opracowywane przez znanych projektantów. Kopiujący mają świadomość, iż wprowadzenie na rynek identycznych produktów może przynieść zyski. Jednocześnie nabywanie podróbek naraża klientów na straty, gdyż - jak wiemy z doświadczenia - są to zawsze produkty znacznie gorszej jakości niż oryginalne wyroby Roca i Laufen.

- Jakiego segmentu wyposażenia łazienkowego dotyczy ten problem najbardziej, czyli co jest kopiowane najczęściej?

Najczęściej dochodzi do kopiowania takich produktów jak: umywalki (szczególnie te o charakterystycznych niepowtarzalnych kształtach), miski WC i bidety. Są to produkty najbardziej popularne i mające najliczniejsze grono potencjalnych odbiorców. Ponadto, niejednokrotnie wzory stosowane w tych produktach charakteryzują się oryginalnym kształtem oraz wysokimi walorami estetycznymi, które są poszukiwane przez klientów.

- Czy Państwa firma boryka się z tym problemem? Które Państwa produkty są kopiowane?

Produkty pod markami Roca i Laufen są jednymi z najbardziej znanych i cenionych na świecie wyrobów wyposażenia łazienkowego, więc niestety zdarza się, że nasze wzory są kopiowane – zwykle przez chińskich producentów. Najczęściej kopiowane są produkty czy kolekcje, które odniosły duży sukces na rynku i zostały docenione w branży łazienkowej, a w związku z tym są poszukiwane przez klientów.

- Czy mogłaby Pani powiedzieć kto najczęściej kopiuje? Kiedyś byli to producenci z Chin – czy jest tak nadal?

Najczęściej wzory stosowane w naszych produktach kopiowane są przez chińskich producentów. Bezprawnie wytworzone produkty są importowane na polski rynek przez polskich importerów. Następnie polscy importerzy zajmują się dystrybucją takich produktów wśród polskich przedsiębiorstw działających w branży łazienkowej, oferujących i sprzedających armaturę łazienkową czy inne akcesoria do łazienek. Najwięcej podróbek oferuje się w Internecie, także - niestety - w znanym serwisie aukcyjnym.

- Gdzie pojawiają się podróbki – kto je sprzedaje?

Polscy przedsiębiorcy działający w branży łazienkowej nabywają podrobione produkty od importerów. Następnie sprzedają je w lokalnych sklepach oraz na aukcjach internetowych. Jednak zdarzyło się również, że produkty stanowiące kopie naszych wzorów były sprzedawane w znanej sieci handlowej i w należących do niej sklepach wielko powierzchniowych. Dlatego najbezpieczniej kupować wyroby Roca i Laufen bezpośrednio u naszych rekomendowanych partnerów handlowych, szczególnie w salonach należących do Roca Club, których lista znajduje się na naszych stronach internetowych.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA