REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kobiety w branży: Aneta Raczek, Ferro

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 04 lis 2015 09:10
Kobiety w branży: Aneta Raczek, Ferro
Aneta Raczek, prezes Ferro S.A.

Aneta Raczek, prezes zarządu Ferro S.A. całą swoją karierę związała właśnie z tą firmą. W naszej ankiecie mówi m.in. o tym, jakie były jej początki w branży.

REKLAMA

- Jakie okoliczności sprawiły, że trafiła Pani właśnie do branży łazienkowej? Jak wyglądały początki Pani kariery w tej branży?

Właściwie postawiłam na jedną kartę, czyli całą swoją karierę związałam z jedną firmą - Ferro. Wiem, że może to nie jest zbyt popularne wśród młodych managerów, ale 18 lat temu wybrałam młodą, spółkę z perspektywami, w której dostrzegłam ogromne możliwości rozwoju zarówno dla siebie jak i dla firmy i nie pomyliłam się.

Do Ferro trafiłam na ostatnim roku studiów magisterskich i rozpoczęłam start zawodowy na stanowisku referenta do spraw księgowości. Było to zgodne zarówno z tematem mojej pracy magisterskiej, jak i kierunkiem studiów, ale dość szybko zorientowałam się, że w księgowości robi się dla mnie za ciasno.

Prawdopodobnie to właśnie cechy osobowości i charakteru przesądziły o pewnych predyspozycjach do zarządzania. Wkrótce otrzymałam od właścicieli propozycję przejścia do działu marketingu – była to doskonała okazja, ponieważ firma intensywnie się rozwijała, przenosiliśmy się do nowej siedziby.

Można powiedzieć, że moja kariera podążała za dynamicznymi zmianami w firmie, odpowiadałam na nowe wyzwania zgodnie z rozwojem spółki obejmując kolejne stanowiska: dyrektora handlowego, dyrektora logistyki i prezesa zarządu, którą to funkcję piastuję od 2007 roku. W tym czasie Grupa Kapitałowa Ferro stała się jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów armatury sanitarnej i instalacyjnej.

- Jakie były najtrudniejsze momenty Pani kariery? Co przysporzyło Pani na początku najwięcej problemów?

W każdej działalności są momenty bardzo trudne i wtedy zastanawiamy się, czy jesteśmy właściwymi osobami na odpowiednich miejscach. W takich sytuacjach przypomina mi się stara maksyma: „co nas nie zabije to nas wzmocni” i mówię sobie – skoro inni to zrobili, dali radę, choć nie posiadali cech super bohaterów, to i mnie się uda. Takie chwile zdarzają się, kiedy przeprowadzamy jakiś skomplikowany proces i wynikają one najczęściej z fizycznego zmęczenia, przepracowania, dlatego staram się zachować równowagę pomiędzy pracą zawodową i życiem rodzinnym, które jest dla mnie zdrową odskocznią od kariery.

- Biznes, ale też branża sanitarna, grzewcza, wyposażenia łazienek to świat  zdominowany przez mężczyzn. Jak funkcjonuje w nim kobieta?

Początki były trudne, branża była typowo „męska”, jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło. Miałam szczęście pracować z ludźmi, dla których ważne były kompetencje, a nie płeć, dostałam swoją szansę i znakomicie ją wykorzystałam, unikając „uderzenia w szklany sufit”. Moja dewiza brzmi: Warto realizować marzenia. Warto być odważnym. Teraz płeć nie ma żadnego znaczenia, liczy się wiedza i profesjonalizm.

- Czy świat biznesu i rynek wyposażenia łazienek zmienił się w ciągu ostatnich lat, jest być może dziś bardziej przyjazny kobietom?

W naszej branży, tak jak i w innych, typowo męskich, powoli zachodzą pokoleniowe, mentalne zmiany. Mam nadzieję, że dojdziemy do etapu, w którym sprawdzi się powiedzenie, że „kompetencja nie ma płci”. W każdym razie w najbliższym mi otoczeniu zawodowym już to się stało.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Pani Prezes Szanowna! Piękne są oferowane produkty oraz stabilne jakościowo i tylko sposób trzeba obmyślić w tym spełnieniu aby więcej ludzi cieszyło się tymi osiągami techniki. Miliony mieszkających w blokach do tego na końcu łańcucha płatniczego również potrzebują trochę radości i odpoczynku domowego.Moc pieniędzy unijnych idzie na niepotrzebne programy szkoleniowe lub ginie w zaciemnionych rewirach niewiedzy. Te pieniądze do Pani powinny trafić i tym sposobem ceny pójdą w dół co większym zyskiem poskutkuje a ludziom ulgę przyniesie.
    • _arp, 2015-11-05 00:28:51
  • Gratulacje!!!
    • Czytelnik , 2015-11-04 14:34:57

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA