REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kobiety w branży: Ewa Ścierzyńska, Instal Projekt

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 16 lis 2015 11:40
Kobiety w branży: Ewa Ścierzyńska, Instal Projekt
Ewa Ścierzyńska, prezes firmy Instal-Projekt

Ewa Ścierzyńska, prezes firmy Instal-Projekt miała zostać nauczycielką, a trafiła do branży grzewczej. W naszej ankiecie opowiada m.in. jakie były początki jej kariery.

REKLAMA

- Jakie okoliczności sprawiły, że trafiła Pani właśnie do branży grzewczej? Jak wyglądały początki Pani kariery w tej branży?

Ewa Ścierzyńska, prezes firmy Instal-Projekt: Jak to często bywa przypadek sprawił, że trafiłam do branży grzewczej. Miałam zostać nauczycielką. Tata był właścicielem dużej firmy instalacyjnej zajmującej się projektowaniem i montażem. Na rok zatrudniłam się u niego i już ponad 20 lat pracuję w branży grzewczej. Na początku swojej kariery zawodowej zajmowałam się kosztorysowaniem, antykorozją i ociepleniem węzłów cieplnych.

Następnie miałam pod opieką dwa punkty handlowe, które zaopatrywały firmy instalacyjne w asortyment grzewczy. Dzisiaj jestem Prezesem liczącej się w branży, dobrze prosperującej firmy.

- Jakie były najtrudniejsze momenty Pani kariery? Co przysporzyło Pani na początku najwięcej problemów?

Na początku rozwoju firmy wyzwaniem dla mnie było umiejętne zarządzanie czasem tj. łączenie obowiązków rodzinnych z firmowymi i własnym rozwojem. Ale udało się. Dzisiaj jestem mamą dwójki studentów i zarządzam dużą organizacją.

- Biznes, ale też branża sanitarna, grzewcza, wyposażenia łazienek to świat zdominowany przez mężczyzn. Jak funkcjonuje w nim kobieta?

Kobiety dzięki swoim wrodzonym cechom nadają często nowy rytm w wielu biznesowych przedsięwzięciach. Przejmują inicjatywę, kierują, godzą życie rodzinne z wyzwaniami zawodowymi. Kobiety są bardzo kreatywne i te cechy pozwalają im na odnoszenie sukcesów w każdej branży, również w branży grzewczej…

- Czy świat biznesu i rynek wyposażenia łazienek zmienił się w ciągu ostatnich lat, jest być może dziś bardziej przyjazny kobietom?

Jest na pewno bardziej otwarty i docenia kompetencje i doświadczenie kobiet.

- Przed jakimi największymi wyzwaniami jako kobieta biznesu staje Pani dziś?

Świat przyspiesza. Skraca się cykl życia produktów, wchodzą nowe technologie, jest coraz większa konkurencja na rynku. Trzeba pracować sprawniej, wydajniej i bardziej kreatywnie. Zwiększają się koszty pracy oraz spada z roku na rok zyskowność w branży.

- Jaką jest Pani szefową?

Pozytywnie nastawioną.

- Czy buduje Pani w firmie jakąś szczególną politykę wobec kobiet?

W firmie liczą się przede wszystkim, kompetencje. Nie budujemy szczególnej polityki wobec kobiet. Uważam, że kompetencje są niezależne od płci. Stawiamy na ludzi dynamicznych, kreatywnych, lojalnych – na kobiety również.

- Kiedy satysfakcja z tego co Pani robi jest największa?

Kiedy widzę „namacalne” efekty swojej pracy i mojego zespołu.

- Wyobraża sobie Pani siebie w innej pracy? Jaka mogła by być to branża?

Stymulująca do rozwoju, związana z dobrym wzornictwem i innowacyjnymi produktami lub usługami.

- Czy zachęciłaby Pani kobiety rozważające możliwość realizowania kariery w branży łazienkowej, sanitarnej, grzewczej by podjęły ten krok? Co mogłaby Pani im poradzić?

Mogłabym poradzić, aby były blisko branży i to już od pierwszego roku studiów poprzez udział np. w stażach, praktykach w firmach z naszej branży. Powinny interesować się trendami panującymi na tym rynku, bywać na targach, konferencjach, warsztatach. Interesować się wszystkim co dzieje się wokół designu i technologii.

- Dziękuję za rozmowę.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA