Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mała jednostka mieszkalna: luksusowe meble na małą przestrzeń

  • Autor: Karolina Kulikowska
  • 30 kwi 2014 08:43
Mała jednostka mieszkalna: luksusowe meble na małą przestrzeń
Maria Magdalena Ciślak, Wioletta Cyrkunowa, Umut Can Sevkal. Fot. materiały prasowe UAP 13 PE-P
Mała jednostka mieszkalna: luksusowe meble na małą przestrzeń
Mała jednostka mieszkalna: luksusowe meble na małą przestrzeń

- Nasz projekt przeznaczony jest do małych łazienek, które w zamierzeniu mają być luksusowe i wyraziste - o projekcie mebli opowiada Maria Magdalena Ciślak, studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

REKLAMA

„Mała jednostka mieszkalna” to temat 13. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studenci mieli za zadanie zaprojektować meble do dwóch pomieszczeń – łazienki i przedpokoju, które w niewielkich mieszkaniach bywają mało funkcjonalne. 4 miesiące pracy studentów, pedagogów oraz producentów zaowocowały projektami 6 łazienek i 7 przedpokojów.

Ich realizację umożliwili partnerzy tej edycji – Defra, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo i Ridex. Autorkami zestawu mebli łazienkowych „Intro”, zaprojektowanych w ramach programu „Mała jednostka mieszkalna” są studentki UAP, Maria Magdalena Ciślak i Wioletta Cyrkunowa. Współpracował z nimi Umut Can Sevkal.

Klarowna forma

Zestaw mebli łazienkowych „Intro” dedykowany jest osobom, które chcą, aby ich łazienka była wnętrzem z charakterem. Składa się z funkcjonalnych, otwartych i zamkniętych brył, które tworzą spójną całość użytkową. Wysoka szafka, szuflady na kosmetyki oraz przestrzeń na akcesoria pomieszczą wszystkie niezbędne w łazience przedmioty. Zestawienie wyrazistego rysunku Dębu Shetland ze złamaną bielą płyty i geometryczną linearnością brył powoduje, że całość nabiera wdzięku i staje się bardzo klarowna.

Dzięki zastosowaniu systemu „push-to-open” udało się zachować prostotę i minimalizm formy. Meble z kolekcji „Intro” są uniwersalne wpasują się w wygląd nowoczesnych wnętrz łazienek.

Dla świadomego użytkownika

- Jest to projekt przeznaczony do łazienek, które w zamierzeniu mają być luksusowe i wyraziste. Jako jego potencjalnych użytkowników widziałyśmy dojrzalsze osoby, które wiedzą, czego oczekują od łazienki, wykazują się większą świadomością co do swoich potrzeb i nie mają mocno ograniczonego w tym względzie budżetu. Z naszego researchu wynika, że zazwyczaj przy urządzaniu pierwszej łazienki użytkownicy kierują się raczej kwestią finansową i to od tego zależy ostateczny kształt wnętrza. W tym przypadku projekt jest zdecydowanie bardziej konkretny i ukierunkowany w określony sposób. Przeznaczony jest również do przestrzeni odrobinę większej niż pozostałe projekty w ramach „Małej jednostki mieszkalnej” – mówi o projekcie jego współautorka, Maria Magdalena Ciślak.

Podział przestrzeni

- Projektując, miałyśmy na względzie przede wszystkim funkcjonalność i wyodrębnienie stref. W słupku umieszczamy wszelkie produkty związane z czystością wnętrza, różne środki chemiczne, na samej górze ręczniki. Dalej wydzielono strefę umywalki i długiego lustra, które powiększa optycznie przestrzeń. Szafka umywalkowa jest zdecydowanie najbardziej charakterystyczna i dominująca – podzielono ją na część dla mężczyzny, związaną ściśle z umywalką, oraz kobiety – tu w pierwszej szufladzie umieszczamy kosmetyki, możemy w tym miejscu również wykonać makijaż. Przewidziałyśmy w tym miejscu dużą przestrzeń odkładczą, żeby wszystkie przedmioty, których używamy na bieżąco i wyjmujemy z szuflady można było swobodnie umieścić tutaj na blacie. W związku z tym, że szafka ta jest dosyć obszerna, z tej przestrzeni swobodnie mogą korzystać dwie osoby. Ostatnia jest mała szafka, która jednak spokojnie zmieści różnego rodzaju szampony, płyny i inne kosmetyki – dodaje projektantka.

Mimo małej przestrzeni, w projekcie wydzielono niespodziewanie dużą przestrzeń do przechowywania. Zrównoważono przestrzenie otwarte i zamknięte, całość brył buduje linia w dekorze drewnopodobnym, zestawiona z lakierem. Dzięki temu całość jest lżejsze optycznie, pomimo swoich dużych gabarytów.

Materiały:

- Pfleiderer – płyta wiórowa me laminowana 22 mm; dekor – R4299 Dąb Shetland, struktura Linea; Kolekcja Przemysł 2014

- Schattdecor – papier dekoracyjny; dekor 14-1039-102 Beaufort Oak

- MDF lakierowany 16 mm; kolor 0233 Bianco Grigio


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA