Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Mała jednostka mieszkalna" - o projekcie łazienki opowiada Mikołaj Szymankiewicz

  • Autor: Karolina Kulikowska
  • 16 kwi 2014 12:40
"Mała jednostka mieszkalna" - o projekcie łazienki opowiada Mikołaj Szymankiewicz
Mikołaj Szymankiewicz i Zofia Żadan. Fot. materiały prasowe UAP 13 PE-P
"Mała jednostka mieszkalna" - o projekcie łazienki opowiada Mikołaj Szymankiewicz

Studenci UAP - Zofia Żadan i Mikołaj Szymankiewicz - w ramach programu "Mała jednostka mieszkalna" udowadniają, że niewielka przestrzeń nie musi być przeszkodą dla ciekawej aranżacji łazienek.

REKLAMA

„Mała jednostka mieszkalna” to temat 13. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Studenci mieli za zadanie zaprojektować meble do dwóch pomieszczeń – łazienki i przedpokoju, które w niewielkich mieszkaniach bywają mało funkcjonalne. 4 miesiące pracy studentów, pedagogów oraz producentów zaowocowały projektami 6 łazienek i 7 przedpokojów. Ich realizację umożliwili partnerzy tej edycji – Defra, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo i Ridex.

Optymalizacja przestrzeni

- Projekt łazienki „Bella” został zaprojektowany z myślą o tym, aby pokazać inne oblicze stojących mebli łazienkowych. Chcieliśmy, aby łączyły w sobie przede wszystkim prostotę i elegancję. Pomysł na wysokie nogi szafki zaczerpnięto z formy klasycznej toaletki, a dzięki zastosowaniu szkła na blacie zupełnie inaczej odczytujemy rysunek drewna. Lustro skonstruowano tak, aby rano nie raziło nas światło, które ponadto doświetla twarz równomiernie z obu stron, zapewniając idealne warunki np. do wykonania makijażu. W projekcie zestawiliśmy dekor Dębu Latte z dekorem Gradation, dzięki czemu uzyskaliśmy bardzo ciekawy, harmonijny efekt. Ich horyzontalne ułożenie dodatkowo powiększa optycznie przestrzeń. Istotną funkcję w tym wnętrzu pełni również skrzynia, na której możemy zarówno przysiąść, jak i schować w niej detergenty lub akcesoria wyposażenia łazienkowego. Wszystkie te zabiegi służą jak najlepszemu zagospodarowaniu małej przestrzeni – tym przypadku wynosi ona 6 m2  mówi o projekcie jeden ze współautorów, Mikołaj Szymankiewicz.

Funkcjonalne i eleganckie

- Zależało nam, aby pokazać, że taką powierzchnię można ciekawie zaaranżować i że małe jednostki mieszkalne faktycznie mogłyby skorzystać z takiego rozwiązania. Jest ono nie tylko eleganckie i miłe dla oka, ale i funkcjonalne – przekonuje projektant. Zaprojektowaliśmy kolekcję mebli, a jeśli chodzi o armaturę i ceramikę, można ją dobrać samodzielnie, według uznania. My skorzystaliśmy z oferty producentów – baterię dostaliśmy od firmy Cermag, zaś umywalka pochodzi z oferty firmy Marmorin  – dodaje Mikołaj Szymankiewicz.

Materiały użyte w projekcie:

- Pfleiderer – płyta wiórowa melaminowana 18 mm; dekor R4370 Dąb Latte, struktura Linea; U2101 Szary, struktura Velvet

- Schattdecor – papier dekoracyjny; dekor 14-10097-100 Mountain Oak; dekor cyfrowy Gradation – Digital Visions

- Lakierowany MDF

- Prototyp wykonany przez firmę Deftrans


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA