REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dorota Wiśniewska, architekt marki Koło

Łazienka to zwykle niewielka przestrzeń, więc dobre jej rozplanowanie jest dużym wyzwaniem. Jak sprawić, by łazienka była funkcjonalna? Radzi architekt.

REKLAMA

- Ważne jest, aby mała łazienka została ergonomicznie rozplanowana. Do każdego z urządzeń powinniśmy mieć swobodny dostęp. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wanny we wnęce naprzeciwko wejścia oraz zastosowanie kafli w poziome pasy. Taki zabieg optycznie powiększy nam przestrzeń. Wtedy druga, mniejsza wnęka staje się idealna do rozplanowania przestrzeni z umywalką, meblami do przechowywania i dużym lustrem. W małej łazience zyskamy również cenne miejsce, gdy zastosujemy stelaż podtynkowy do podwieszanej miski WC - mówi Dorota Wiśniewska, architekt marki Koło.

Już na etapie planów trzeba zastanowić się, jak ma wyglądać łazienka, tak aby była funkcjonalna i nadążała za potrzebami użytkowników. Nieprzemyślana aranżacja może sprawić, że wanna znajdzie się za blisko muszli WC, a umywalka będzie umieszczona zaraz obok kabiny prysznicowej.

Takie błędy zaburzą funkcjonalność łazienki i utrudnią poruszanie się po niej, a użytkownik przestanie traktować łazienkę jak miejsce odpoczynku i relaksu. Dlatego trzeba pamiętać o tym, aby wcześniej przemyśleć i zaplanować przestrzeń. Zwrócić należy uwagę na wymiary kupowanej ceramiki i mebli łazienkowych. Jeśli zapadanie decyzja o montażu prysznica trzeba rozważyć dokładnie jego rozmiar. W przypadku instalacji wanny pamiętać należy o zachowaniu przestrzeni, która nie powinna być mniejsza niż 70x100 cm. Natomiast, aby swobodnie korzystać z umywalki, powinno się pamiętać o zachowaniu wokół przynajmniej 65x110 cm.  


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA