Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na polski eksport

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 14 sie 2014 08:30
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na polski eksport
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. / Fot. Lewiatan

Eksport nadal rośnie, ale po sześciu miesiącach jego dynamika liczona w euro była niższa o 1,6 pkt proc. niż na koniec maja. Główną tego przyczyną był bezwzględny spadek eksportu do Rosji i Ukrainy - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Eksport nadal rośnie, ale po sześciu miesiącach jego dynamika liczona w euro była niższa o 1,6 pkt proc. niż na koniec maja. Główną tego przyczyną był bezwzględny spadek eksportu do Rosji i Ukrainy. Ale odnotowaliśmy także niższą dynamikę eksportu do wszystkich pozostałych krajów z pierwszej dziesiątki największych naszych partnerów handlowych, z wyjątkiem Szwecji.

Warto natomiast odnotować ważną zmianę w handlu zagranicznym, która będzie miała wpływ na wyniki eksportu w najbliższych miesiącach. Otóż, polskie przedsiębiorstwa zwiększyły zainteresowanie rynkami krajów rozwijających się. W ciągu pięciu miesięcy eksport na te rynki wzrósł o 2,3 proc., a po sześciu miesiącach już o 6,8 proc. Nasze firmy pokazały, nie po raz pierwszy, że potrafią szybko reagować na zmieniające się warunki na rynkach eksportowych i skutecznie sprzedawać także na rynki, które nie są dla nich kluczowe.

W zeszłym roku to silna dynamika eksportu na rynki rozwijające się wsparła dodatni wpływ eksportu na wzrost PKB. W najbliższych miesiącach szczególnie ważna będzie sytuacja w handlu z Rosją , po wprowadzeniu przez Rosję embarga na nasze warzywa, mięso, nabiał i sery.

A jest się czym niepokoić ponieważ eksport owoców do Rosji to blisko 50 proc. naszego eksportu ogółem owoców. W przypadku warzyw to ok. 25 proc., serów i twarogów - ok. 15 proc. Nieco lepiej wygląda sytuacja z mięsem, bez drobiu, albowiem do Rosji trafia tylko ok. 5 proc. eksportu ogółem tych produktów.

W lipcu możemy się spodziewać dalszego spadku eksportu do Rosji, ale silniejsze osłabienie przyjdzie w sierpniu i kolejnych miesiącach. Na szczęście, dynamika eksportu ciągle jest wyższa niż importu, co oznacza, że w drugim kwartale 2014 roku eksport netto miał znaczący wpływ na wzrost PKB.

(Źródło: Konfederacja Lewiatan)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA