Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: Lepsza koniunktura gospodarcza w UE

  • Autor: Redakcja Magazynu Łazienka
  • 02 kwi 2014 08:45
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: Lepsza koniunktura gospodarcza w UE
dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan

Komisja Europejska podała, że w marcu wzrósł wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w strefie euro. Sięgnął on wartości 102,4 pkt, co oznacza zmianę o 1,2 pkt. W Polsce wynosi on teraz 97,6 pkt i jest o 0,2 pkt wyższy.

REKLAMA

- Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Unii Europejskiej, w tym w strefie euro nieznacznie się poprawił - w większym stopniu w strefie euro niż w pozostałych krajach UE. Jednak łącznie we wszystkich państwach UE jest on wyższy niż w strefie euro - zauważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. W swoim komentarzu ekspertka podaje, iż poprawa nastrojów gospodarczych ma miejsce nie tylko w Niemczech (zmiana o 0,4 pkt), ale dotyczy także Hiszpanii (o 2,2 pkt) i Włoch (o 1,3 pkt). W Polsce wskaźnik koniunktury wzrósł o 0,2 pkt, a więc nieznacznie w porównaniu do strefy euro.

- W marcu nastąpiła wyraźna poprawa zaufania konsumentów. Coraz bardziej pozytywnie oceniają oni przyszłą sytuację gospodarczą sytuację na rynku pracy, a także swoje zdolności do oszczędzania. To pokazuje, że potencjał spożycia indywidualnego, tak w strefie euro, jak i w całej UE, rośnie i może neutralizować negatywne trendy dotyczące zamówień eksportowych, na które zwraca uwagę przemysł - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. 

Ekonomistka uważa, że marcowe wskaźniki koniunktury w UE i krajach strefy euro sygnalizują możliwe ograniczenia zamówień polskich eksporterów. W swoim komentarzu zaznacza jednak, że potencjalne zmiany dotyczyć będą raczej tych, którzy dostarczają komponenty do produkcji, a nie dobra konsumpcyjne.

- W tym kontekście ważny będzie kwietniowy wskaźnik PMI dla Polski, ponieważ wskaźniki PMI - europejski i dla poszczególnych krajów UE, wskazują na ciągle dobrą koniunkturę, ale jednak nieco słabszą niż w poprzednich miesiącach - podkreśla.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA