Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Paweł Kożuchowski, doradca techniczny ds. chemii budowlanej, wykonawca

Paweł Kożuchowski, doradca techniczny ds. chemii budowlanej, wykonawca, mówi o zasadach układania mas żywicznych na małych, łazienkowych powierzchniach.

REKLAMA

Układając masy żywiczne na małych, łazienkowych powierzchniach należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– Materiały żywiczne charakteryzują się dość wysokim skurczem podczas wiązania mas, dlatego wymagają stabilnych i suchych podłoży, trudnych najczęściej do uzyskania na małych powierzchniach łazienkowych. Zastosowanie żywic w łazienkach utrudnia również duża ilość wyprowadzeń instalacyjnych. Jednak materiał ten wykorzystywany z pomysłem i rozwagą daje wiele możliwości i może przynieść bardzo ciekawe efekty. Obecnie na rynku dostępne są żywice konfekcjonowane w małych opakowaniach, które można zabarwić na dowolnie wybrany kolor. Żywice te są wodorozcieńczalne, co nie tylko ułatwia ich aplikację, ale i sprawia, że można je stosować na trudnych powierzchniach łazienkowych.

– Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w łazienkach masy żywiczno-cementowej, która nadaje się do stosowania na wilgotnych podłożach. W momencie układania zachowuje się jak szpachla cementowa, a po związaniu tworzy bardzo wytrzymałą posadzkę żywiczną. Można ją także układać na powierzchniach pokrytych starymi płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Gdy ich usunięcie jest kosztowne albo pracochłonne, wystarczy nałożyć 2-3 mm betonu żywicznego i mamy gotową posadzkę czy ścianę. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość indywidualnego doboru kolorystyki oraz techniki nakładania, dzięki której uzyskujemy np. efekt przecierania, przypalania czy przenikania warstw.

– Inną możliwością zastosowania mas żywicznych jest ich łączenie ze szkłem. Opracowałem własną metodę wykonania gotowych formatek. W masie wylewanej na powierzchnię szkła można zatopić różnego rodzaju ozdobne elementy (kamienie, tkaniny, rośliny, muszelki itp.). Po związaniu układa się je jak płytki ceramiczne, można wykańczać nimi także np. meble lub wręcz stosować jako samodzielny element dekoracyjny (blat stołu lub ścianka szklana). Tworzą one bardzo wytrzymałą powierzchnię zarówno na ścieranie, środki chemiczne, jak i wodę. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda żywica daje taką możliwość.

Paweł Kożuchowski, doradca techniczny ds. chemii budowlanej, wykonawca


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA