Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Paweł Goryl-Nieciuński: Wykorzystanie mas cementowo-polimerowych w łazience

  • Autor: Krystyna Juszczuk-Buszko, fachowywykonawca.pl
  • 18 gru 2014 14:14
Paweł Goryl-Nieciuński: Wykorzystanie mas cementowo-polimerowych w łazience
Paweł Goryl-Nieciuński / fot. Krystyna Juszczuk-Buszko

O praktycznym wykorzystaniu i aplikowaniu produktów wykończeniowych, które pozwalają nadać różnym powierzchniom wygląd i fakturę betonu, opowiada ekspert techniczny firmy Kopp.

REKLAMA

- Państwa firma niedawno wprowadziła do swojej oferty produkt włoskiej firmy Chimica Italia, który znany już jest na świecie i stosowany przez wielu uznanych architektów, choćby Zahę Hadid. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Paweł Goryl-Nieciuński, ekspert techniczny firmy Kopp: Powłoki HD Surface – bowiem o tej grupie produktów mówimy – to rodzina produktów wykończeniowych, które pozwalają nadać różnym powierzchniom wygląd i fakturę betonu. W odróżnieniu od betonu architektonicznego dają możliwość zrealizowania dowolnych aranżacji, nawet tak wyrafinowanych, jakie w swych projektach stosuje Zaha Hadid. Projektantka ta powłoki HD Surface wykorzystała m.in. w mediolańskim showroomie marki odzieżowej Stuart Weitzman, gdzie wymyśliła, typowe dla jej stylu, organiczne, rozrzeźbione formy. Osiągnięcie pożądanego efektu nie byłoby możliwe przy zastosowaniu betonu architektonicznego.

- Masy cementowo - polimerowe, bowiem tym są powłoki HD Surface, mogą być stosowane do wykończenia pomieszczeń takich, jak łazienki. Co należy zatem zrobić, by wykończenie łazienki wpisywało się w modny obecnie trend inspiracji betonem?

Najpierw musimy określić czy mamy do czynienia z łazienką nową, czy z pomieszczeniem, które będzie remontowane, bowiem w każdym z tych przypadków powinniśmy postępować inaczej, przynajmniej na etapie przygotowania podłoża.

- Zacznijmy zatem od łazienki, którą chcemy wyremontować.

W pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować podłoże. Zeszlifowujemy powierzchnię starych płytek i jeżeli zaistnieje taka potrzeba to wykuwamy bruzdy oraz usuwamy instalacje. Zauważmy, że nie ma konieczności usuwania płytek, dzięki czemu odpada nam obowiązek wywiezienia gruzu, no i pracy są zdecydowania przyśpieszone.

W dalszej kolejności naprawczą masą cementową wypełniamy wszelkiego rodzaju ubytki w podłożu, a następnie, po dokładnym oczyszczeniu, gruntujemy jednoskładnikowym gruntem Recrete HD. Czas schnięcia takiego gruntu wynosi od 30 do 60 min. Po tym czasie, bez szlifowania, nakładamy pierwszą warstwę masy cementowej GEOtexture i pozostawiamy do wyschnięcia. Po upływie 3-4 godzin możemy nałożyć już drugą warstwę, uprzednią zeszlifowując papierem ściernym lub siatką o gradacji 100-120. Czekamy kolejne 3-4 godziny, do całkowitego wyschnięcia masy cementowej i przystępujemy do nakładania impregnatu do cementów polimerowych.

- Jak zatem postępujemy w przypadku łazienki, która znajduje się w nowym budynku?

W tym przypadku, w pierwszej kolejności powinniśmy określić, czy w łazience została wykonana tzw. ciężka izolacja. Jeżeli nie to musimy ją wykonać. W przypadku, gdy w pomieszczeniu będą się znajdowały jakiekolwiek spadki, to najlepszym sposobem jest wówczas zakup nawet najtańszych płytek ceramicznych i przymocowanie ich za pomocą kleju do podłoża, a następnie postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku pomieszczeń remontowanych.

- Jakie możliwości stwarza nam jeszcze zastosowanie masy cementowo-polimerowej?

Przy zastosowaniu tej masy możemy również wykonać umywalkę czy szafkę. Z płyty mdf wykonujemy formę, którą należy zagruntować specjalnym gruntem a następnie zaimpregnować. Kolejnym etapem jest już nakładanie masy cementowej i lakieru. Wszystkie czynności wykonuje się dokładnie tak, jak w przypadku dużych powierzchni – ścian czy podłóg. Po utwardzeniu jest to materiał odporny na uderzenia, a jednocześnie elastyczny, więc nie musimy się martwić, że umywalka, brodzik czy szafka będą się kruszyć.  

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Krystyna Juszczuk-Buszko, www.fachowywykonawca.pl


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA