REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Piotr Wełniak, Ette: Projektant powinien mieć własne okno na świat przyszłości

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 11 cze 2015 20:59
Piotr Wełniak, Ette:  Projektant powinien mieć własne okno na świat przyszłości
Piotr Wełniak, projektant z grupy projektowej Ette

Piotr Wełniak, projektant z grupy projektowej Ette oraz uczestnik tegorocznego Forum Branży Łazienkowej, mówi o tym, co może być źródłem inspiracji przy projektowaniu produktów do łazienki i w jakim stopniu (i czy w ogóle) na ten proces wpływają aktualne trendy.

REKLAMA

- Jaki wpływ na projektowanie mają trendy?

Trendy… wyznaczają potrzeby klientów, a na potrzeby klientów ma odpowiedzieć design, a potrzeby często są kreowane poprzez wzornictwo. Natomiast obserwując to, co dzieje się na świecie i odwiedzając wystawy designu oraz targi, dostrzegam unifikację i przenikanie się kultur.

Owszem targi w Sztokholmie różnią się od targów w Mediolanie, natomiast Dubaj kreuje zupełnie inne potrzeby. Jednak wiele aspektów jest wspólnych. Wracając jednak do inspiracji narodowym designem… jeździmy po świecie, świat przylatuje do nas i powstaje wspaniały tygiel trendów wynikających z kultury regionów jak i oczywiście osobistych doświadczeń projektantów.

- Co lub kto jest Pana głównym źródłem wiedzy o łazienkowych tendencjach – materiałach, rozwiązaniach funkcjonalnych, designie?

Od strony funkcjonalnej to obserwowanie potrzeb własnych w łazience. Przyjście syna na świat dołożyło mnóstwo aspektów związanych z funkcjonalnością łazienki. Co do materiałów to z jednej strony obserwowanie nowych technologii i zaprzęganie owych nowych możliwości do własnego kręgu projektowego.

Z drugiej duży szacunek do klasycznego rzemiosła z pieczołowitością detalu i dopracowania. Co do trendów w designie to projektant powinien mieć to własne okno na świat przyszłości. Tej bliższej i tej dalszej.

- A jaka jest Pana zdaniem specyfika projektowania do łazienki, co jest w tym projektowaniu najważniejsze?

Według mnie analiza funkcji i potrzeb, a co za tym idzie lista pytań do inwestora/użytkownika.

- Czy projektowanie produktów do polskich łazienek powinno być odważne?

Przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Owszem mamy jako projektanci na koncie parę „fajerwerków” designerskich. Jednak użytkownik był na pierwszym miejscu. Odważne to zapamiętywalne. Częściej odwaga to projektowanie bez zadęcia i efektu WOW. Produkt do łazienki jest jednym z wielu występujących w niedużej przestrzeni. Niekoniecznie musi przytłaczać inne swym wyglądem. Harmonijny i wspólny.

- Dziękuję za rozmowę.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA