REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Płytka dobrze podkreślona - jak prawidłowo oświetlić ekspozycję w salonie łazienek

 • Autor: not. Arkadiusz Kaczanowski
 • 24 lut 2015 13:58
Płytka dobrze podkreślona - jak prawidłowo oświetlić ekspozycję w salonie łazienek
fot. NovaBell

Tomasz Krzysztoń, kierownik Działu Projektów i projektant oświetlenia w firmie Spectra Lighting podpowiada jak atrakcyjnie oświetlić ekspozycję w salonie łazienek.

REKLAMA

W przypadku oświetlania ekspozycji z płytek ceramicznych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich kolorystykę oraz fakturę. Inaczej należałoby oświetlić płytki gładkie o połyskliwym wykończeniu, w porównaniu do płytek matowych lub z wyrazistą niejednorodną powierzchnią. W obu przypadkach należy zagwarantować odpowiednią jakość światła, tzn. aby ich współczynnik oddawania barw (Ra) był na poziomie co najmniej 90 (Ra>90). Do oświetlenia ekspozycji można więc zastosować źródła świetlówkowe, wyładowcze metalo-halogenowe oraz źródła LED. Oczywiście najbardziej energooszczędne będą nowoczesne źródła LED.

W przypadku oświetlania płytek połyskliwych należy stosować oprawy rozpraszające światło i unikać doświetlania punktowego. Zastosowanie opraw typu spot spowoduje odbicie światła od błyszczącej powierzchni i może wywoływać przykre olśnienie. Takie problemu nie ma w przypadku płytek o matowej strukturze, na których powierzchni światło będzie się głównie rozpraszało.

Płytki o przestrzennej budowie (np. dekoracyjne kamienie) zaleca się oświetlać wąsko-świecącymi oprawami umieszczonymi blisko eksponowanej powierzchni. Pozwoli to na pokazanie przestrzenności z uwagi na tworzenie się cieni. Równomierne oświetlenie takie powierzchni z przodu spowodowałoby jej optyczne spłaszczenie.

W przypadku oświetlania ceramiki należy zwrócić uwagę na barwę światła. Ciepłe kolory oświetlamy źródłami o ciepłej barwie (ok. 2700-3000K), natomiast odcienie szarości i zimne kolory źródłami o zimnej temperaturze barwowej ok. 4000K. Ekspozycją płytek ceramicznych bardzo często połączona jest z armaturą łazienkową, która zazwyczaj jest chromowana. Jeżeli prezentujemy całą gamę lepiej rozproszyć światło przy takiej ekspozycji. Równomiernie oświetlony produkt będzie doskonale widoczny z każdej strony. W przypadku gotowej przykładowej aranżacji można pokusić się o wykorzystanie opraw spot, celem podkreślenia elementów na których chcemy skupić uwagę obserwatora.

Podsumowując przy wykonywaniu projektu oświetlenia tego typu przestrzeni ekspozycyjnej należy zwrócić baczną uwagę na oświetlane przestrzenie, zaleca się aby oświetlenie było dobrane do danych stref, a nie wykonane w sposób zapewniający równomierne oświetlenie całej ekspozycji. Zastosowanie akcentów świetlnych i różnych barw światła zdecydowanie uatrakcyjni odbiór ekspozycji.

- Tomasz Krzysztoń, Kierownik Działu Projektów i Projektant oświetlenia w firmie Spectra Lighting Sp. z o. o. 

 •  

  Tomasz Krzysztoń
  Kierownik Działu Projektów
  Projektant oświetlenia
  Spectra Lighting Sp. z o. o. 

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA