Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych – jakie kryteria muszą spełniać?

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 22 wrz 2014 10:47
Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych – jakie kryteria muszą spełniać?
Daria Oller, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Hydrostop z Koszalina

Daria Oller z firmy Hydrostop, podpowiada jakie kryteria trzeba brać pod uwagę podczas projektowania łazienki (a zwłaszcza doboru poręczy) dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

REKLAMA

Projektowanie funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej dla osób niepełnosprawnych wymaga znajomości kilku zasad określonych przez normy Unii Europejskiej oraz Ministra Infrastruktury. Zapewnienie przestrzeni manewrowej dla wózka inwalidzkiego (o średnicy 1,5 m), zainstalowanie co najmniej jednej miski ustępowej i umywali przystosowanej, montaż uchwytów i siedzisk natryskowych ułatwiających korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz unikanie wszelkich progów lub przeszkód dla wózka wydają się oczywiste.

Należy jednak pamiętać też o dopuszczalnych obciążeniach użytkowych uchwytów oraz siedzisk. Najczęściej wynoszą one do 150 kg. Poręcze, jeśli nie są dostosowane do konkretnej osoby i jej niepełnosprawności, montuje się korzystając z uniwersalnych norm. Wtedy poręcze przy misce w.c. oraz umywalce zaleca się instalować na wysokości 75-85 cm od poziomu podłogi. Rozstaw dwóch poręczy na tej samej wysokości wynosić powinien 80 cm, są siedziska natryskowe nie powinny być montowane wyżej, niż 45-50 cm od podłogi. W wypadku ścian twardych zaleca się instalację poręczy ściennych, natomiast w wypadku ścian miękkich gipsowo-kartonowych niezbędna jest instalacja poręczy z postumentem mocowanym do podłoża.

Należy pamiętać o różnego typu niepełnosprawności osób korzystających z toalet. Jeden użytkownik porusza się na wózku, a drugi o kulach - należy więc przystosować przestrzeń w sposób uniwersalny. Najczęściej przy misce w.c. lub umywalce montuje się poręcze podnoszone, które ułatwiają transfer z wózka na toaletę lub asekurację osoby stojącej przy umywalce.

Poręcze powinny być zgodne z wymaganiami dotyczącymi pomocy podtrzymujących, zawartymi w europejskiej normie PN-EN 12182:2005 (EN 12182: 1999) zharmonizowanej z dyrektywą 93/42/EWG dotyczącą wyrobów medycznych. Zgodność powinna poświadczać deklaracja, którą kupujący powinien otrzymać w trakcie zakupu wyrobów specjalistycznych. Obok deklaracji wydawany jest atest stwierdzający spełnienie wymogów higienicznych, którym poddawany jest dany wyrób. Atest wydawany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

- Daria Oller, kierownik działu sprzedaży i marketingu w firmie Hydrostop z Koszalina


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA