Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prezes firmy Skanska o polskim rynku budowlanym

  • Autor: redakcja magazynu Łazienka
  • 31 lip 2014 17:56
Prezes firmy Skanska o polskim rynku budowlanym
Krzysztof Andrulewicz, prezes firmy Skanska

O aktualnej sytuacji na polskim rynku budowlanym, dużym ożywieniu w segmencie inwestycyjnym i najważniejszych projektach firmy mówi prezes Skanska, Krzysztof Andrulewicz.

REKLAMA

Jak w tej chwili wygląda sytuacja na rynku budowlanym? Jakie są prognozy?

- Sytuacja na rynku budowlanym w Polsce poprawia się. Lata 2012, 2013 to był taki okres, w którym bardzo wiele firm miało problemy finansowe, wykonawcze, ludzkie. W moim odczuciu, te problemy wynikały z zarządzania ryzykiem i z tego, w jaki sposób te firmy pochodziły po postu do projektów, do preselekcji, do oceny swoich możliwości versus oferty, na które składały oferty.

Rok 2013 był takim rokiem, który stanowił rzeczywiście pewnego rodzaju oczyszczenie w branży budowlanej. W roku 2014 sytuacja w branży budowlanej się poprawia. Ale patrząc na to szerzej, z perspektywy ostatnich 10 lat, trzeba powiedzieć, że rynek budowalny w Polsce jest stabilny. On jest mniej więcej od roku 2009, na poziomie około 80 mld złotych, dwa razy większych niż w roku 2005. Czyli ten rynek budowlany w Polsce się podwoił.

Lata 2011, 2012 były takimi wyjątkowymi latami, kiedy ten rynek był o wartości około 100 mld, czyli taki pik na rynku budowlanym był w Polsce. Natomiast z perspektywy roku 2009 do roku 2014 ten rynek jest na bardzo dużym, stabilny poziomie. Oczywiście zmienia się struktura tego rynku.

W tym portfelu dominują projekty, które mają małą i średnią wartość i te projekty są zawsze, one wszędzie funkcjonują, na różnych rynkach lokalnych one się pojawiają, inwestują miasta, gminy, urzędy marszałkowskie, inwestorzy prywatni, Ten rynek jest bardzo stabilny.  Lata 2011 i 2012 to był wyjątkowy wzrost wartości rynku budowalnego wynikający tylko i wyłącznie z dużych inwestycji infrastrukturalnych, tych, które były związane z Euro 2012 w Polsce.

Skanska zajmuje się zarówno budownictwem infrastrukturalnym jak i kubaturowym. Który z tych rynków chwilowo jest bardziej obiecujący? Gdzie będzie więcej inwestycji?

- Oba te rynki mają bardzo dużą perspektywę. Jeżeli chodzi o budownictwo kubaturowe, to głównym inwestorem są inwestorzy publiczni, ale również inwestorzy prywatni. Widzimy duże ożywienie na rynku inwestycyjnym, mamy bardzo dużo zapytań od inwestorów prywatnych, również od inwestorów publicznych.

Jeżeli chodzi o inwestorów publicznych, to on w dużym zakresie będą korzystali i będą beneficjentami nowego budżetu Unii na lata 2014-2020. Jeżeli chodzi o rynek infrastrukturalny, to on funkcjonuje w zakresie tych małych i średnich projektów i jest na bardzo stabilnym poziomie przez ostatnie 5-6 lat, Oczywiście owa perspektywa i nowy budżet unijny na lata 2014-2012 znowu spowoduje, że w tych siedmiu latach będzie bardzo dużo większych projektów. To spowoduje, że wolumen tego rynku infrastrukturalnego będzie większy niż to było w roku 2013 i prawdopodobnie w roku 2014.

Jakie są największe projekty, nad którymi pracuje w tej chwili Skanska? W jakich przetargach, o jakie nowe projekty walczycie?

- Nasza firma stara się być obecna we wszystkich rodzajach projektów, to znaczy zarówno w tych projektach mniejszych, średnich jak i największych. W roku 2013 realizowaliśmy ponad 1500 projektów. Da nas nie jest najistotniejsza wielkość projektu, do nas najistotniejsze jest to, że to muszą być projekty dobre.

To muszą być takie projekty, które dają satysfakcję naszym klientom, który dają bezpieczeństwo ludziom, którzy pracują na tych projektach, to są takie projekty, które dają satysfakcję ludziom, którzy są zaangażowani w te projekty, oraz również marże, dlatego, że firma funkcjonuje po to, żeby zarabiać pieniądze, żeby być efektywna, żeby przynosić zysk swoim właścicielom.

Marże są większe na projektach dużych, małych?

- Nie korelowałbym tego z wielkością projektów. Marże zależą od tego, w jaki sposób firma podchodzi do oceny ryzyka, do preselekcji projektów i na ile jest profesjonalna w realizacji tych projektów.

(źródło: Newseria.pl)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA