Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prezesi będą odpowiadać za antykonkurencyjne praktyki firmy

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 16 sty 2015 15:13
Prezesi będą odpowiadać za antykonkurencyjne praktyki firmy
Paulina Józefczuk, menadżer zespołu prawa konkurencji w Kancelarii Wierzbowski Eversheds. / Fot. Newseria Biznes

Od 18 stycznia 2015 r. zmieniła się ustawa o ochronie konkurencji konsumentów. Paulina Józefczuk, z Kancelarii Wierzbowski Eversheds, wyjaśnia na czym polegają nowe przepisy.

REKLAMA

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów jest jedną z ważniejszych regulacji dotyczących sfery gospodarczej w Polsce. Nie dotyczy ona tylko monopolistów, czy też przedsiębiorców posiadających tzw. pozycję dominującą, ale każdego przedsiębiorcy, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, również przedsiębiorcy zagranicznego.

18 stycznia bieżącego roku weszły w życie daleko idące zmiany do tej ustawy. Nowelizacja mienia nie tylko dotychczasowe przepisy, ale również wprowadza szereg nowych instytucji nieznanych dotychczas polskiemu prawu ochrony konkurencji.

[Takimi instytucjami są] np. odpowiedzialność osób fizycznych za antykonkurencyjne praktyki firmy czy też możliwość dobrowolnego poddania się karze. Celem regulacji ma być usprawnienie wykrywania i karania praktyk antykonkurencyjnych, a także przyspieszenie postępowania przed prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwanego prezesem UOKiK. Czy tak będzie - zobaczymy w ciągu najbliższych miesięcy.

Najważniejsze zmiany, jakie zostaną wprowadzone do ustawy, to wprowadzenie odpowiedzialności osobistej, finansowej osób fizycznych za antykonkurencyjne praktyki firmy. Wprowadzenie dwuetapowej procedury oceny koncentracji zgłaszanych prezesowi urzędu, a także rozszerzenie tzw. programu łagodzenia kar zwanego z języka angielskiego programem leniency.

Członkowie zarządu będą odpowiadać za praktyki antykonkurencyjne

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność osób fizycznych jest to zupełna nowość w polskim prawie ochrony konkurencji. Odpowiedzialność taka funkcjonuje już w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Wielkiej Brytanii, Francji, w Niemczech, natomiast w Polsce nigdy wcześniej nie była wprowadzana. Będzie dotyczyć osób zarządzających, przez co rozumie się członków zarządu. Przy czym [chodzi tu o] każdego z nich - nie tylko prezesa, a także np. wspólników spółki osobowej prowadzących sprawy spółki, czy też np. dyrektorów przedsiębiorstw państwowych.

Odpowiedzialność osób fizycznych będzie związana z daleko idącymi karami finansowymi. Prezes urzędu będzie mógł ukarać osobę zarządzającą karą finansową w maksymalnej wysokości aż do 2 mln zł. Kara ta będzie nakładana w jednej decyzji. Tzn. w jednej decyzji prezes urzędu będzie karał zarówno spółkę, jak i osobę nią zarządzającą.

W mojej ocenie nowe przepisy są bardzo nieprecyzyjne i pozostawiają duży margines uznania prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji. Jednocześnie przy tak wysokim pułapie maksymalnym kary, który jest nieodpowiedni dla polskiego rynku, nie wprowadzono wystarczających gwarancji procesowych.

Koncentracje będą szybsze

Jeżeli chodzi o koncentrację przedsiębiorców zostanie wprowadzona bardzo poważna zmiana, a mianowicie dwuetapowa procedura oceny zgłaszanych koncentracji. Będzie to polegało na tym, że jeżeli transakcja będzie mało skomplikowana, tzn. nie będzie wzbudzała zastrzeżeń ze strony prezesa urzędu, proces oceny będzie trwał nie dłużej, niż jeden miesiąc. Natomiast, jeżeli organ uzna, że transakcja jest skomplikowana będzie miał dodatkowe cztery miesiące na wydanie ostatecznej decyzji w sprawie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA