Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przed dyrektorami finansowymi stają nowe wyzwania

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 02 cze 2014 10:28
Przed dyrektorami finansowymi stają nowe wyzwania
Rafał Hiszpański, prezes zarządu Euler Hermes Polska / fot. Newseria Biznes

Poza typowymi kompetencjami merytorycznymi, które pozwolą wykonywać podstawowe obowiązki, dyrektor finansowy musi być coraz częściej sprawnym liderem z talentem do prowadzenia i współpracy z zespołem oraz z partnerami biznesowymi - ocenia Rafał Hiszpański, prezes zarządu Euler Hermes Polska.

REKLAMA

- Rola dyrektora finansowego CFO [chief financial officer – red.] niewątpliwie ewoluuje, w wielu przypadkach nawet dość szybko - ocenia Rafał Hiszpański, prezes zarządu Euler Hermes Polska. - Przede wszystkim dlatego, że bardzo zmieniają się oczekiwania wobec dyrektorów finansowych i w ogóle wobec finansistów. Jeśli przypomnimy sobie początki lat 90. XX wieku, wtedy były to podstawowe funkcje związane z rejestracją zdarzeń księgowych, biznesowych, ze sprawozdawczością, z podatkami. W tej chwili od wielu lat zmienia się to w kierunku coraz większego współzarządzania firmą. Przede wszystkim jest to aktywne wsparcie w budowie rozwoju firmy. Bardzo często to finansiści muszą znaleźć pieniądze na nowe rynki i muszą ocenić, czy to dla firmy będzie dobre przedsięwzięcie - dodaje Rafał Hiszpański.

Polscy dyrektorzy szybko się uczą

W niektórych firmach wyraźnie już można dostrzec rozdzielenie kompetencji na czysto księgowe, oraz zarządzanie finansami, któremu bliżej kontrolingowi. To sprzyja podnoszeniu znaczenia roli osoby zarządzającej kompleksowo finansami w hierarchii pracowników firmy. To sprawia też, że prezesi coraz częściej oczekują, że finansiści będą dla nich wsparciem w dyskusji o biznesie, o rozwoju i budowie firmy.

- Niezależnie od tego, czy jest się menadżerem zarządzającym całą firmą, pionem finansów, czy pionem sprzedaży są pewne kompetencje po prostu niezbędne dla stanowisk menadżerskich. Polska pod wieloma względami dość szybko się uczy, a 25. rocznica zmian polityczno-społecznych, obrazuje, jak bardzo zmienił się w tym czasie biznes i jak bardzo zmienił się też nasz styl menadżerski. Oczywiście cały czas każdy musi wybrać swój i pewnie każdy jest inny i dlatego też nie ma jednej recepty, jak być dobrym menadżerem i nie ma też jednej recepty dla pracowników, jak sobie radzić z danym menadżerem. Natomiast wydaje się, że coraz więcej elementów zarządzania pracownikami, element relacyjny, czy nawet negocjacyjny jest coraz ważniejszy również w pracy dyrektorów finansowych - ocenia ekspert.

Lider i analityk

Oczywiście w mniejszych firmach łączenie wielu funkcji jest naturalne i wtedy znaczenie funkcji dyrektora finansowego dla rozwoju firmy staje się jeszcze wyraźniejsze i odczuwalne. Niezależnie jednak, czy mowa jest o małej czy dużej firmie, gdzie za poszczególne zadania odpowiadają pojedyncze osoby, to jednym z głównych kryteriów skuteczności jest zdolność adaptacji do nagłych zmian.

- Czasy są takie, że zmienność staje się naszą permanentną rzeczywistością. Nie dalej jak 2 czy 3 miesiące temu nikt by się nie zastanawiał nad taką zmianą, jaka będzie w tej chwili na Ukrainie. A to jest coś, co wymaga od firm, które mają relacje handlowe z Ukrainą, bardzo dużych, szybkich zmian, a co najmniej sprawnego, codziennego monitorowania sytuacji. Niewątpliwie oczekiwanie wobec finansistów, co do prognoz, co do pewnej ostrożności, co do ryzyka kursowego i tak dalej, są gigantyczne w tej chwili - ocenia Rafał Hiszpański.

Poza typowymi kompetencjami merytorycznymi, które pozwolą wykonywać podstawowe obowiązki, dyrektor finansowy musi być coraz częściej sprawnym liderem z talentem do prowadzenia i współpracy z zespołem oraz z partnerami biznesowymi. To do jego zadań wpisuje się coraz częściej dostarczanie pomysłów oraz budowania grupy ludzi, którzy pomogą mu te pomysły zrealizować.

Dyrektor finansowy ma również za zadanie w pewnych momentach szybciej ostrzegać, że może idziemy nie w tym kierunku, jak również zapewnić finansowanie bądź też spokój w momencie, gdy pozostała część zarządu wdraża nowe rozwiązania.

Pełna wypowiedź dostępna w materiale wideo.

(oprac. na podstawie materiałów Newseria Biznes)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA