Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przemysław Powalacz: Rynek produktów dla łazienek skurczył się o 6-8%

  • Autor: Anna Raducha-Romanowicz
  • 11 kwi 2014 11:41
Przemysław Powalacz: Rynek produktów dla łazienek skurczył się o 6-8%
Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec Koło, Senior Vice President CEE

Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec Koło, Senior Vice President CEE, podsumowuje sytuację rynkową w roku 2013

REKLAMA

Rok 2013, zgodnie z naszymi przewidywaniami, okazał się jeszcze trudniejszy niż 2012.  Był to rok, w którym przede wszystkim walczyliśmy o utrzymanie naszej pozycji na rynku. Zachowanie ponad 30% udziału rynkowego przy dużej konkurencyjności, rosnącej ilości importerów oraz marek własnych i prywatnych kolekcji dystrybutorów, jest oczywiście trudne.

Tym bardziej, że wg informacji pochodzących z naszych danych oraz od partnerów Sanitec Koło, rynek produktów wyposażenia łazienek skurczył się w zeszłym roku o ok. 6-8%.  Jest to wynik bez precedensu - nie pamiętam tak trudnego roku. Nawet w latach tzw. kryzysu finansowego na świecie, czyli 2008-2009, nie notowaliśmy takich spadków rynku, przekraczających w tej chwili wielokrotnie poziomy inflacji.

Na rynku pojawiło się też mniej niż w roku 2012 obiektów inwestycyjnych - sportowych czy użyteczności publicznej. A infrastruktura sportowa związana z Euro 2012 była istotnym przedmiotem naszych działań na tzw. rynku inwestycyjnym. Spadek na tym polu odczuwaliśmy  nie tylko w drugiej połowie 2012 roku, lecz także podczas kolejnych miesięcy roku 2013.

Mniej było również inwestycji publicznych – samorządowych. Miasta i gminy znalazły się w trudniejszej sytuacji finansowej i czasami brakowało im własnych środków na udział w inwestycjach finansowanych ze środków unijnych.

Z wydatkami wstrzymywali się też konsumenci. Nie wzrastały wynagrodzenia oraz parametry dotyczące liczby oddawanych nowych mieszań i wydawanych pozwoleń na budowę.

Generalnie był to trudny rok i wszyscy oczekujemy, że rok 2014 przyniesie wyraźne odbicie i ożywienie koniunktury.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA