Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jaromir Pawłowski, doradca techniczny firmy Viega

O tym jak średnica rur wpływa na jakość wody w instalacji mówi Jaromir Pawłowski, doradca techniczny firmy Viega.

REKLAMA

W przypadku instalacji wody użytkowej kwestie higieny są jednym z najważniejszych czynników. Istotny wpływ na to ma rozmiar rur. Przy wykonaniu przewodu rozdzielczego z rur o średnicy 76 mm zamiast 54 mm objętość wody wzrasta dwukrotnie! Jeśli zamiast tego zastosujemy wymiar 64 mm wzrost ten wynosi zaledwie 38%, a komfortu korzystania z instalacji pozostanie niezmieniony. Zmniejszenie ilości wody użytkowej pozostającej w obiegu wpływa bezpośrednio na jej jakość. Przy wymiarowaniu instalacji odpowiednio do zapotrzebowania i regularnym korzystaniu z niej, następuje całkowita wymiana wody, co eliminuje zjawisko jej stagnacji. Zapobiega to rozwojowi bakterii.

Takie rozwiązanie daje też szansę na oszczędności energii w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Użycie rur o średnicy znamionowej 64 zmniejsza koszty, gdyż ogrzewana jest tylko woda będąca w obiegu, w ilości odpowiadającej zużyciu.

- Im mniejsza objętość wody w instalacji, tym bardziej poprawia się jej sytuacja higieniczna. Efekt ten możemy uzyskać przyjmując większe prędkości przepływu ( PN EN 806 -3 ), co wpływa na dobór średnic. Jeżeli chcemy obliczyć średnicę wewnętrzną przewodu znając objętość wody i prędkość przepływu, to wynik może nie pasować do produkowanego typoszeregu rur. Dlatego projektując instalację nie obliczamy średnicy wewnętrznej, tylko staramy się dostosować do produkowanych średnic, dobierając zawsze pierwszy większy wymiar. Automatycznie zwiększamy więc objętość wody w instalacji ponad rzeczywiste potrzeby. Jeżeli w typoszeregu, którym się posługujemy brakuje średnicy 64 mm, przyrost objętości wody w instalacji jest bardzo wysoki pomiędzy średnicami 54 a 76,1. Brak średnicy 64 pogarsza sytuację higieniczną instalacji - zauważa  Jaromir Pawłowski, doradca techniczny firmy Viega.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA