Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tomasz Juda, członek zarządu Grupy Zehnder

O najważniejszych i najbardziej perspektywicznych rynkach eksportowych Zehnder mówi Tomasz Juda, członek zarządu Grupy.

REKLAMA

- Czy decyzja o powołaniu Pana do zarządu się z większym ukierunkowaniem działań Grupy na rynki Europy Wschodniej? Jak istotne są to rynki z perspektywy Grupy?
Decyzja ta nie wiąże się bezpośrednio z planami ekspansji na rynki wschodnie, choć plany takie oczywiście mamy i realizujemy je od lat. Na każdym istotnym z naszej perspektywy rynku funkcjonuje samodzielna jednostka firmy Zehnder, która ma za zadanie rozwijać marketing i sprzedaż produktów firmy w danym kraju, również na rynkach wschodnich.

Posiadamy oddział w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rosji. Rynki wschodnie są ważne ze względu na ich zaludnienie, wiele spośród tych krajów należy też już do Unii Europejskiej. Oznacza to, że stosują te same rozwiązania techniczne, obowiązują w nich te same regulacje i standardy. Rośnie też siła nabywcza konsumentów w tych krajach, a wraz z nią potrzeba komfortu, świadomość energetyczna oraz wiedza dotycząca wpływu rozwiązań instalacyjnych i wentylacyjnych na nasze zdrowie. Z tego powodu są to rynki ważne i z dużym potencjałem wzrostu.

- Które więc rynki są dla Grupy najważniejsze i jakie będą główne kierunki globalnego rozwoju Grupy Zehnder?
Większość produkcji zakładu w Bolesławcu trafia na rynki Europy Zachodniej – do Francji i Niemiec. Wiąże się to m.in. ze skalą naszej produkcji. Zakład produkuje dużo – nasz krajowy rynek nie jest w stanie wchłonąć takiej ilości. W Polce mamy też silną konkurencję – zakłady o długiej tradycji, które odniosły rynkowy sukces. Z perspektywy Grupy wszystkie rynki są ważne, ale na pewno w skali globalnej większość zysku Zehndera generowana jest w Europie – łącznie z Turcją. Dalsze takie kierunki rozwoju, które od lat Zehnder stara się rozwijać, to Ameryka Północna, przede wszystkim USA, a także Chiny. Na chińskim rynku jesteśmy obecni dłużej niż w Polsce, ale muszę przyznać, że jest to bardzo trudny rynek.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA