Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Waldemar Sokołowski: nowe przepisy o podatku VAT utrudniają utrzymanie płynności finansowej firm

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 28 maj 2014 15:25
Waldemar Sokołowski: nowe przepisy o podatku VAT utrudniają utrzymanie płynności finansowej firm
Waldemar Sokołowski, prezes zarządu Rzetelna Firma.
Waldemar Sokołowski: nowe przepisy o podatku VAT utrudniają utrzymanie płynności finansowej firm
Waldemar Sokołowski: nowe przepisy o podatku VAT utrudniają utrzymanie płynności finansowej firm

O ostatnich zmianach w przepisach VAT i ich wpływie na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw mówi Waldemar Sokołowski, prezes spółki Rzetelna Firma.

REKLAMA

Minęło ok. 4 miesiący od wprowadzenia zmian w przepisach podatkowych; jak firmy zrzeszone w Programie Rzetelna Firma oceniają wprowadzone zmiany tzn. bardziej pozytywnie czy negatywnie?

- Waldemar Sokołowski, prezes zarządu Rzetelna Firma: Konieczność zmian w przepisach prawa podatkowego od dawna sygnalizowali już przedsiębiorcy, zrzeszeni w Programie Rzetelna Firma. Od ponad dwóch lat  przeprowadzamy wśród nich badanie analizujące absurdy prawne, z którymi przedsiębiorcy spotykają się na co dzień, prowadząc swoją działalność. Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że spośród 3 tys. badanych, nieustannie najwięcej niedogodności i kuriozalnych sytuacji w rozwoju biznesu powodują przepisy prawa podatkowego – na taką odpowiedź wskazało aż 42 proc. respondentów.

Według ankietowanych przedsiębiorców wymóg odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę szczególnie uderza w rzetelność i wiarygodność w biznesie. W założeniu rozwiązanie to zapewnia stałe zasilanie budżetu państwa, jednak może powodować trudności płatnicze firmy, która ma kłopoty z wyegzekwowaniem należnej zapłaty od partnera biznesowego.

Czyli zmiany wprowadzone w prawie podatkowym raczej negatywnie wpłynęły na funkcjonowanie firm. Jakie błędy popełnił Ustawodawca?

- Takie prawo nie jest przychylnie przyjmowane przez przedsiębiorców, gdyż ich zdaniem powoduje wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Uczciwa firma musi z własnej kieszeni płacić za nierzetelność swojego partnera biznesowego. Utrudnia to utrzymanie płynności finansowej, co szczególnie może być bolesne dla mniejszych, rodzinnych przedsiębiorstw.

Niestety przed wprowadzeniem zmian nikt nie przeprowadził analiz, które pokazywałyby, jakie mogą być skutki nowych regulacji dla przedsiębiorców. Warto je zrobić choćby teraz. Może się wtedy okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie likwidacja tych przepisów, ponieważ są uciążliwe i nie spełniają oczekiwań właścicieli firm.

A jakie oczekiwania mają właściciele firm wobec Ustawodawcy i prawa podatkowego?

- Każdy przedsiębiorca chciałby niższych stawek podatkowych, poprzestać jednak tylko na tym stwierdzeniu jest dość banalne. Zdecydowanie bardziej przeszkadza przedsiębiorcom mnogość interpretacji przepisów podatkowych, co w efekcie powoduje, że właściciele firm nie mają poczucia stabilności, stale musza liczyć się z ryzykiem niezamierzonego popełnienia błędu, a co za tym idzie ponoszenia kar i zmagania się z Urzędem Skarbowym. Życzyłbym sobie, żeby orzeczenia organów podatkowych miały charakter uniwersalny i dotyczyły działań prowadzonych na terenie całego kraju.

Jedną z pierwszych zmian do jakich musieli się przyzwyczaić podatnicy jest wprowadzenie zmian w zasadach  obowiązku podatkowego. Jakie bariery i udogodnienia związane z tą zmianą odczuli właściciele firm?


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA