REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wysokość ma znaczenie przy montażu stelaży podtynkowych

  • Autor: Ryneklazienek.pl/RZ
  • 12 maj 2016 10:22
Wysokość ma znaczenie przy montażu stelaży podtynkowych
Adam Brząkowski, doradca techniczny firmy Viega.

Adam Brząkowski, doradca techniczny firmy Viega zwraca uwagę, że przy montażu stelażu podtynkowych trzeba uważać na prawidłową wysokość przy ich mocowaniu. Błędy w ustalaniu odpowiedniej wysokości stelaża widoczne są dopiero przy montażu miski ustępowej.


REKLAMA

Większość stelaży ma zaznaczony na ramie punkt, który określa wysokość 1 m od przyszłej posadzki.

Fachowcy często przyjmują, że zaznaczona wysokość jest wysokością od poziomu wylewki, a to oznacza błąd o około 15 mm stanowiący grubość płytek wraz z klejem.

Niestety błędy w ustaleniu odpowiedniej wysokości są często znacznie większe a zauważone bywają dopiero podczas montażu samej miski. Na szczęście są na rynku stelaże, które umożliwiają regulację wysokości przyłączy niezależnie od zamontowanej ramy.

Pamiętajmy, że większość przyborów ceramicznych i armatury posiada znormalizowane wysokości montażu. Górna krawędź ceramiki mierzona od gotowej posadzki powinna wynosić: dla miski ustępowej oraz bidetu 40 cm, dla umywalki 85 cm, dla pisuaru 65 cm.

Rama stelaży do zabudowy lekkiej musi być odpowiednio zamontowana do ściany i posadzki. Miska ustępowa zamontowana na prawidłowo zamocowanym i zabudowywanym stelażu powinna wytrzymać zgodnie z normą PN-EN 997 obciążenie statyczne sięgające 400 kg a w przypadku umywalki obciążenie może sięgać 150 kg.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA