REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 25 maj 2017 08:54
7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie
Po wyschnięciu najlepiej prasuj z parą. Wysoka temperatura i wilgoć poradzą sobie nawet z najcięższymi zagnieceniami. Fot. Vileda, na zdjęciu deska Viva Express Comfort +
7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie
7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie
7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie
7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie
7 sposobów na szybsze i skuteczniejsze prasowanie

Są tacy, których prasowanie odpręża. Dla większości z nas jest to jednak czynność, której najchętniej byśmy uniknęli w ogóle. Zdradzamy 7 sposobów, które sprawią, że prasowanie stanie się (odrobinę) przyjemniejsze, a ubrania będą wyglądać gładko i schludnie.

REKLAMA

Nie bez przyczyny prasowanie uplasowało się bardzo wysoko na liście najmniej lubianych czynności domowych. Trudne zagniecenia, wymagające materiały, sterta prania… u wielu takie widoki wzbudzają niechęć i rezygnację. Powodem takiej sytuacji jest brak wcześniejszego przygotowania, które rozpoczyna się już podczas prania. Co zatem zrobić, aby ułatwić sobie prasowanie i przyspieszyć cały proces? Sprawdźcie nasze sposoby!

Pierz mniej rzeczy na raz

To, jak wiele czasu spędzimy przy prasowaniu zależy przede wszystkim od sposobu prania. Nie wystarczy jedynie odpowiednio posegregować tkaniny. Należy zadbać także o to, aby w bębnie pralki nie znajdowało się za dużo ubrań. Włożenie zbyt wielu tkanin na raz uniemożliwi ich prawidłowe wypranie i wypłukanie. Ponadto, działanie pralki na wysokich obrotach pogniecie materiały, które po wyschnięciu będą trudne do wyprasowania. Zapomnij również o suszeniu w suszarce bębnowej. Pozwól, aby ubrania wyschły samodzielnie! Zadziała wtedy siła grawitacji, która po części wygładzi materiał.

Starannie rozwieś pranie

Podstawą prawidłowego suszenia ubrań, które bezpośrednio wpływa na późniejsze łatwe prasowanie, jest odpowiednia suszarka. – Wybierając suszarkę warto wziąć po uwagę te modele, które posiadają grube aluminiowe druty. Zapobiegną one powstawaniu charakterystycznych zagnieceń wzdłuż materiału, jednocześnie skracając prasowanie. Dobrym sposobem jest także wieszanie prania tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Podczas suszenia na zewnątrz warto również ograniczyć wykorzystywanie klamerek, które tworzą nieestetyczne zagniecenia. Wewnątrz pomieszczeń najlepiej w ogóle z nich zrezygnować – podpowiada Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy Vileda.

Posegreguj swoje ubrania

Prasowanie, podobnie jak pranie, wymaga segregacji ubrań. Warto uporządkować tkaniny rozpoczynając od tych, które wymagają najniższej temperatury prasowania, a kończąc na materiałach o wyższej tolerancji na ciepło. Odpowiednie pogrupowanie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i zapobiegnie uszkodzeniu materiału przez gorące żelazko. Pamiętaj, aby po prasowaniu, pozostawić ubrania do wystygnięcia, ponieważ wysoka temperatura może pomarszczyć złożoną w szafie odzież.

Postaw na odpowiednią deskę

Dobrze dobrana deska zapewnia komfort pracy i przyspiesza prasowanie. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej stabilność oraz wymiary. – Szeroka deska sprawdzi się idealnie do prasowania firan i zasłon. Do prasowania ubrań wystarczy standardowy rozmiar blatu. Warto zwrócić uwagę na to, aby zakończony był zwężaną końcówką, która ułatwi prasowanie koszul. Przydatne mogą okazać się także antypoślizgowe stopery gwarantujące stabilność nawet na śliskiej powierzchni. Zastosowane w deskach gniazdka oraz antenki ułatwiają manewrowanie żelazkiem i zapobiegają plątaniu się kabla. Komfort użytkownikom zapewni regulacja wysokości deski, pozwalająca na dopasowanie jej do wzrostu osoby prasującej. Z kolei dzięki mechanizmowi blokującemu przy transporcie możliwe jest przenoszenie jej bez obaw o rozłożenie lub złożenie – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz.

Wybierz pokrowiec z bawełną metalizowaną


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA