Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

arch. Małgorzata Brewczyńska: w łazience dla osoby niepełnosprawnej ważna jest przestrzeń manewrowa

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 30 lip 2014 08:14
arch. Małgorzata Brewczyńska: w łazience dla osoby niepełnosprawnej ważna jest przestrzeń manewrowa

Manewrowanie wózkiem inwalidzkim w małej łazience jest bardzo trudne. Pamiętając o kilku zasadach podczas jej urządzania, można zdecydowanie poprawić komfort jej użytkowania.

REKLAMA

Od urodzenia poruszam się na wózku inwalidzkim. Przy codziennej higienie potrzebuję pomocy innej osoby. Czy moglibyście podpowiedzieć jak przeprojektować moją łazienkę, aby była funkcjonalna i estetyczna, a higiena była przyjemnością a nie męką. Chciałbym mieszkać ładnie, kolorowo i nowocześnie. Maciej Sz., Poznań

Łazienka jest niewielka. Niełatwo jest znaleźć rozwiązanie, które zapewniłoby użytkownikowi samodzielne i bezpieczne korzystanie z urządzeń sanitarnych. Za najważniejszą wytyczną przyjęłam zachowanie minimalnej - 150x150 cm – przestrzeni manewrowej dla wózka inwalidzkiego. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię zamiast wanny, proponuję prysznic. Użycie odmiennej kolorystyki tworzy dwa wizerunki wnętrza, które uprzyjemnią codzienną higienę.

Rzut wyjściowy łazienki

Rzut wyjściowy łazienki

 

Wariant I

Na wprost wejścia znajduje się sedes, oporęczowany uchwytami. Jeden na stałe zamocowany na ścianie, drugi – składany do góry – po przeciwnej stronie. Ważne jest, aby deska sedesowa była solidnie osadzona na muszli i nie wyginała się przy przesiadaniu z wózka.


Przy oknie, po prawej stronie, wydzielam przestrzeń na kabinę prysznicową. Brodzik 100x100 cm – wyłożony płytkami ceramicznymi z powierzchnią antypoślizgową – musi być równy z podłogą. Nadaje się mu spadek 1-2% w kierunku kratki ściekowej usytuowanej w narożniku lub przy ścianie.
W kabinie niezbędne są poręcz oraz ścienne, składane krzesełko (na wysokości siedziska wózka). Zamiast szklanych ścianek proponuję zasłonki przesuwane na drążku – są bardziej „elastyczne” i, w tym przypadku, praktyczne. Umywalka znajduje się po prawej stronie wejścia i jest oporęczowana podobnie jak strefa sedesu. Nad umywalką uchylne lustro.
W łazience dominuje elegancka szarość płytek ceramicznych (na podłodze koniecznie antypoślizgowych), którą ożywia soczyście pomarańczowy pas na podłodze. Wizualnie dzieli on łazienkę na strefy użytkowe, podkreślone różnymi formatami płytek po obu stronach. Pomarańczowy kolor powinny mieć także wszystkie uchwyty-poręcze, siedzisko prysznicowe oraz wisząca szafka na przybory.

Wariant II

Zachęcam – jeśli jest taka możliwość – do lekkiego przesunięcia ściany oraz powiększenia drzwi do 100 cm. Pozwoli to na rzeczywiście swobodne wjeżdżanie wózkiem i poruszanie się w łazience. Kabina prysznicowa usytuowana po prawej stronie wejścia jest wyposażona podobnie jak w wariancie I. Za nią – wizualnie oddzielona pasem mozaiki na podłodze -– znajduje się strefa sedesu.Aranżując to miejsce należy uwzględnić zalecenia opisane w wariancie I. Prostopadły do ściany uchwyt przy sedesie, powinien być uchylny do góry, co ułatwi podjazd wózkiem. Pas mozaiki wchodzi również na płaszczyznę obydwu ścian i jest tłem dla umywalki. Jest tu dość miejsca na umywalkę bardziej płaską i nieco szerszą od tradycyjnych, z odpowiednio wyprofilowanym przodem i miejscem na łokcie (są dostępne w sprzedaży). Umywalka powinna być tak zamontowana, aby jej spód znajdował się powyżej kolan (min. 65 cm). Po obu jej stronach ruchome poręcze. Lustro nad umywalką proponuję zawiesić nie wyżej niż 100 cm od poziomu posadzki.
Uchylna tafla z kątową regulacją pochylenia ułatwi przeglądanie się w nim. W tej propozycji kolorystyka wnętrza jest bardziej stonowana – to biel i szarości wzbogacone odcieniami niebieskości i błękitu – ale jednocześnie naturalna i sprzyjająca odpoczynkowi.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA