REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Architekt radzi: jak urządzić małą łazienkę?

  • Autor: Agnieszka Buczkowska-Korlińska
  • 04 kwi 2018 09:46
Architekt radzi: jak urządzić małą łazienkę?
Fot. Radaway

Czy mała łazienka może spełniać marzenie o prywatnym sanktuarium urody? Co należy wziąć pod uwagę, by idealnie rozłożyć proporcje między estetyką i wygodą? Oto kilka cennych wskazówek, które mogą się przydać, każdemu, kto staje przed zadaniem samodzielnego zadecydowania o jej wyglądzie.

REKLAMA

W magazynach wnętrzarskich można od jakiegoś czasu zaobserwować wyraźny trend na tworzenie okazałych domowych spa i salonów kąpielowych. Tendencja ta ma być według badaczy odzwierciedleniem zmian zachodzących w naszym stylu życia, w którym coraz istotniejsze staje się traktowanie domu jako oazy, miejsca służącego oderwaniu od bombardujących nas na co dzień wrażeń i bodźców. Mimo swojej niepodważalnej urokliwości wizja posiadania odrębnego, wyposażonego w wannę wolno stojącą i dwie umywalki pomieszczenia jest jednak możliwa do zrealizowania wyłącznie w przypadku dużych przestrzeni, a zupełnie nie przystaje do rzeczywistości, z którą boryka się lwia część inwestorów.

Pracując dla klientów, którzy adaptują mieszkania z rynku wtórnego czy też aranżują kilkupokojowe mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu zwykle mamy do zagospodarowania tylko jedną łazienkę. Jej metraż jest zazwyczaj dosyć skromny, a samo wnętrze, dedykowane wszystkim członkom rodziny, ma spełniać wiele różnych potrzeb. Wtedy wykreowanie łazienki, która przystaje do współczesnej dynamiki życiowej, może wydawać się karkołomne. Jednak nawet w takich warunkach możemy spełnić marzenie o idealnym miejscu do relaksu i rytuałów pielęgnacyjnych, które jest jednocześnie w stanie sprostać całej masie prozaicznych problemów takich jak przechowywanie, suszenie, czy utrzymanie porządku.

Planowanie niewielkiej łazienki powinniśmy rozpocząć od gruntownego przemyślenia jej funkcjonalności. Kluczowe dla późniejszego komfortu użytkowania jest zachowanie (podobnie jak w przypadku projektowania kuchni) podstawowych zasad ergonomii. Trzeba pamiętać, że miskę WC należy powiesić na odpowiedniej wysokości (40 cm między podłogą, a jej górną krawędzią) i zapewnić wokół niej odpowiednio dużo wolnej przestrzeni (najlepiej po 40 cm po prawej i lewej stronie, licząc od osi mocowania).

Zobacz także >> Mała łazienka: praktyczne sposoby na ograniczony metraż

Podobnie sprawy mają się w przypadku instalowania wanny czy brodzika, do których musi być zagwarantowane swobodne dojście. Do wypracowanych przez lata norm trzeba mieć jednak zdrowy dystans. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Jeśli domownicy są osobami wysokiego wzrostu, musimy być bardziej elastyczni i dostosować położenie sprzętów, ale i detali – takich jak przycisk spłuczki – do ich anatomii. I tak, mimo że zgodnie z zasadami górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85 cm, a deszczownica wisieć 215-230 cm od podłogi, dla pary koszykarzy będzie to pozycja nie do zaakceptowania na co dzień.

Wszystkich, którzy mają do dyspozycji niewielką przestrzeń, zachęcam do rezygnacji z wanny i zakupu prysznica. Na rynku można znaleźć wiele kabin, które prezentują naprawdę ciekawy design. Jeszcze więcej wizualnej lekkości uzyskamy, jeśli wybierzemy brodzik licowany z podłogą lub odpływ liniowy. Nic wtedy nie zaburzy geometrii podłogi, która będzie jedną płaszczyzną.

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni i zminimalizowanie ryzyka kolizji sprzętów i poruszających się w danym miejscu osób jest zastosowanie zamiast drzwi otwieranych, skrzydeł przesuwnych. Jeśli jesteśmy wielbicielami kąpieli i tylko w wannie potrafimy się odprężyć, sugeruję, by była ona obniżona i ustawiona nie jak zazwyczaj na podłodze, ale na stropie. Należy ją wówczas opiankować, by uniknąć przenoszenia się pogłosów, a podłogę wyizolować, na wypadek niepożądanych wycieków wody. W przypadku jakiejkolwiek awarii przydatne mogą się okazać również dwa – osobne dla umywalki i prysznica/wanny – zawory wody.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA