REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku

  • Autor: arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła
  • 30 maj 2017 16:40
Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku
Fot. Inda
Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku
Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku
Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku
Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku
Architekt radzi: remont łazienki krok po kroku

Bogata oferta salonów z płytkami, ceramiką i wyposażeniem łazienek może przyprawić o zawrót głowy. Co wybrać i w jakiej kolejności zabrać się za remont podpowie architekt Małgorzata Mataniak-Pakuła

REKLAMA

Krok 1: Układ funkcjonalny

To pierwsza zasada urządzania łazienki. Nawet jeśli nie stać nas na pełny projekt łazienki to zawsze polecam zasięgnięcie rady u doświadczonego projektanta lub architekta, który podpowie jak najlepiej rozplanować urządzenia łazienkowe i przygotuje układ funkcjonalny. Jeśli łazienka wydzielona jest ścianami działowymi można przybrać z sąsiadującego pomieszczenia powierzchnię, w której da się umieścić prysznic lub wannę.

Najważniejsze by zachować normatywne odległości między sprzętami. Pamiętajmy, żeby toaleta i bidet były rozmieszczone obok siebie na jednej ścianie. Jeśli brak miejsca na oba urządzenia i stać nas nowoczesne i trochę kosztowniejsze rozwiązanie, polecam toaletę myjącą. Wybór tych urządzeń jest już duży, a i ceny stają się coraz przystępniejsze. Wygoda i przyjemność w codziennej higienie, piękne wzornictwo i zaawansowne funkcje oraz oszczędność miejsca sprawiają, że coraz powszechniej zastępują osobne dwa urządzenia.

Krok 2: Płytki

Dobry projekt łazienki przewiduje taki układ ścian, który uwzględnia rozmiary płytek, ważne jest to, by nie przycinać ich w przypadkowych miejscach. Stąd wybór formatu płytek powinien nastąpić równolegle z planowanym układem ścian z uwzględnieniem zabudowy stelaży pod toalety, bidety, umywalki, kształtu i wielkości dekoracyjnych wnęk, rozmieszczenia punktów instalacji baterii i przycisku spłuczki itp. W nowoczesnych łazienkach miesza się kolekcje i rodzaje płytek na posadzki i ściany. Często podłoga wykonana z płytek w przedpokoju jest kontynuowana na podłodze w łazience, dając efekt przestronności i spójnego wnętrza. Nie trzeba wtedy martwić się o zgodność fug na podłodze i ścianach. Nowością są płytki wielkoformatowe, w rozmiarach 1m x 1,5m dochodząc do 3m. Dają możliwości dekoracji i zabezpieczenia ścian i podłóg bez fug i przede wszystkim piękny efekt jednorodnych powierzchni imitujących skały wapienne lub granitowe, onyksy, drewno lub marmur. Płytki te są cienkie zaledwie 3-7 mm i przez to lekkie, a wbrew pozorom łatwe w obróbce. Kupując je na pewno dostaniemy kontakt do sprawdzonych wykonawców, którzy potrafią je montować. Jedyną ewentualną przeszkodą może być wielkość korytarza lub przedpokoju by je wnieść.

Jeśli łazienka ma mieć ponadczasowy charakter proponuję zastosować duże płytki co najmniej 60x30 lub większe w stonowanych kolorach i fakturach naśladujących naturalne kamienie, skały, beton, marmur lub drewno. Odpowiednio zestawione będą pięknym tłem dla białej ceramiki. Wybierając kolor płytek zwracamy uwagę na kolor stolarki drzwiowej. Najlepiej jak wybór płytek odbywa się równolegle z doborem stolarki drzwiowej. W białej lub pastelowej, minimalistycznej łazience obco będą wyglądać ciemne drewniane klasyczne drzwi. Jeśli już decydujemy się na stolarkę w kolorze drewna warto powtórzyć ten rodzaj drewna w meblach łazienkowych.

Krok 3: Wyposażenie

Kierując się planem układu funkcjonalnego mamy założoną lokalizację poszczególnych sprzętów. Pozostaje wybrać formę i kształt tak, by zmieściły się w zaplanowanych miejscach. Proszę zwrócić uwagę na wielkość wanny i prysznica.

Do wyboru jest szeroki asortyment wanien wolno stojących lub do zabudowy. Te ostatnie wymagają zawsze pozostawienia rewizji do czyszczenia odpływu lub naprawy baterii umieszczonej na rancie wanny.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA