REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Architekt radzi: urządzamy łazienkę z wanną

  • Autor: Małgorzata Brewczyńska
  • 12 lip 2017 13:27
Architekt radzi: urządzamy łazienkę z wanną
Fot. Duravit
Architekt radzi: urządzamy łazienkę z wanną

Łazienka jest jednym z bardziej wymagających pomieszczeń, których remont nie może odbyć się bez odpowiednio przygotowanego planu. Jak urządzić łazienkę z wanną? Odpowiada arch. Małgorzata Brewczyńska.

REKLAMA

Łazienka powinna zapewnić nam wieczorny relaks, ale również umożliwiać szybką i sprawną poranną toaletę. Oczywiście jeśli wielkość łazienki nam na to pozwala najlepszym rozwiązaniem jest zamieścić w niej wygodną strefę z prysznicem, jak również relaksującą strefę z wanną. Kompromisowym rozwiązaniem do mniejszych łazienek jest wanna z parawanem prysznicowym.

Potrzeby

Określenie potrzeb to pierwszy krok do stworzenia funkcjonalnego projektu łazienki. Na tym etapie warto zastanowić się, jakie sprzęty muszą się znaleźć w łazience. Styl w jakim ma być zaprojektowana łazienka będzie determinował wybór płytek, ale również armaturę jaką wybierzemy do naszej łazienki.

Układ funkcjonalny

Kolejnym ważnym krokiem jest projekt funkcjonalny zwykle zdeterminowany przez lokalizację pionów kanalizacyjnych. Dobrym pomysłem jest zlecenie takiego projektu architektowi, którego doświadczenie i znajomość rynku pomoże w najbardziej funkcjonalny sposób wykorzystać zwykle niewielką przestrzeń. Jeśli jesteś posiadaczem dużej łazienki architekt pomoże tak zaprojektować łazienkę, aby duża przestrzeń nie wydawała się zimna i niewygodna. Szeroka oferta rynkowa sprawia, że można znaleźć odpowiedni model wanny niemal do każdego rozmiaru łazienki.

Rozmiar

Nawet mały metraż łazienki wcale nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemnych, gorących kąpieli – wystarczy dobrać model o ergonomicznych rozmiarach. Wybierając wannę do małej łazienki warto pamiętać, aby nie przytłaczać optycznie tego już i tak małego pomieszczenia. Jeśli jesteście posiadaczami dużej łazienki, warto rozważyć model okrągły, który dodatkowo można obudować pięknymi schodkami.

Kształt

Modeli dostępnych na rynku jest wiele. Wanna może być prostokątna, owalna, asymetryczna lub narożna. Wybór odpowiedniego modelu zależy oczywiście od możliwości przestrzennych naszej łazienki. Wanna wolno stojąca wcale nie musi stać na środku łazienki. Pięknie zaprezentuje się pod oknem czy w narożniku - podkreślona ładnym układem płytek. Odsunięta od ścian wizualnie wyda się lżejsza i doda wnętrzu wdzięku i elegancji. Jeśli zdecydujemy się na model narożny, warto sprawdzić na planie czy lepiej przestrzeń wykorzysta model asymetryczny czy standardowy.

Materiał

Oprócz standardowych białych akrylowych modeli do dyspozycji mamy czarne, żeliwne, stalowe, a także coraz częściej pojawiające się modele szklane, kamienne oraz drewniane. Wybór odpowiedniego materiału uzależnić powinniśmy od stylu łazienki jak również budżetu, jaki mamy na jej wyposażenie. Warto również przemyśleć wady i zalety różnych rozwiązań materiałowych.

Otoczenie

Decydując się na wannę w łazience warto zadbać o jej piękną obudowę. Nie chodzi tutaj tylko o dobór odpowiednich płytek, gdzie do wyboru mamy zarówno płytki wielkoformatowe, jak również pięknie prezentującą się – szczególnie na obłych powierzchniach– mozaikę. Warto zadbać również o zabudowę wokół wanny wraz z jej odpowiednim oświetleniem. Strefa wanny głównie kojarzy się z relaksem. Warto zatem pomyśleć o półkach i wnękach, na których będziemy mogli postawić świeczkę podczas relaksującej wieczornej kąpieli. Linię wanny pięknie podkreśli wkomponowany pod nią lub nad nią pas LED.

Wanna w łazience ma z pewnością wielu zwolenników. Wybierając wannę do naszej łazienki powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą, ale również dostosowaniem modelu do wielkości i możliwości funkcjonalnych łazienki. Nie podejmujmy decyzji pochopnie. Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy różnych rozwiązań, aby nie żałować podjętych na szybko decyzji.

Radziła: Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska 

- absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Od lat związana z redakcją magazynu „Świat Łazienek i Kuchni” oraz portalu Dobrzemieszkaj.pl, na łamach których dzieli się swym zawodowym doświadczeniem. Obecnie pracuje nad książką „Zrób to sam, czyli projekt mieszkania krok po kroku”. Od 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors realizują projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i zagranicą.

www.inventive-interiors.com


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Super, bardzo ciekawy artykuł :) Sama szykuję się do remontu łazienki i właśnie szukałam jakiś praktycznych porad dotyczących aranżacji łazienki z wanną. Wszystko, co potrzebne już kupione na , także teraz zostało już tylko urządząć :) Myślę, że wykorzystam ten pomysł z pasem LED, na pewno będzie to wyglądać efektownie
    • soniamrozinska, 2017-07-13 08:53:00

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA