Na rynku odnajdziemy szereg funkcjonalnych rozwiązań dedykowanych do nowoczesnej strefy prysznica. Ich wybór nie może być jednak podyktowany tylko i wyłącznie względami estetycznymi. Nie każde bowiem rozwiązanie sprawdzi się w określonej łazience.
Dostosowanie typu wyposażenia prysznica do istniejącej instalacji w bloku
Strefie prysznica dedykowanych jest wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednak część z nich wymaga instalacji, które należy wykonać na etapie budowy domu lub mieszkania. W blokach jest dużo mniejsze pole manewrów. Piony instalacyjne prowadzone w szachtach definiują często jednoznacznie lokalizację odpływu czy podłączenia baterii prysznica.
W małych blokowych łazienkach często znajduje się dodatkowo piecyk podgrzewający wodę. Nie każdy piecyk czy przepływowy podgrzewacz wody będzie współpracował z baterią termostatyczną lub umożliwi zastosowanie paneli prysznicowych z dodatkowymi dyszami. Dlatego zalecam przed wykonaniem projektu aranżacji i zakupów wyposażenia łazienki z prysznicem skonsultować planowane rozwiązania z doświadczonym wykonawcą oraz właścicielem budynku.
Wybór elementów strefy prysznica na etapie projektu instalacji domu lub mieszkania
W komfortowej sytuacji są właściciele nowobudowanych domów lub mieszkań, gdzie wybór rodzaju instalacji, okładzin ściennych i podłogowych, rodzaju kabiny, odpływu, baterii czy deszczownicy może być dokonany nawet na etapie projektu lub stanu surowego. W tej sytuacji ograniczeniem mogą być jedynie założenia ekonomiczne. Dla wielbicieli domowego SPA możliwe jest zainstalowanie kabiny prysznicowej z generatorem pary, dodatkowych dysz masujacych, kaskady oraz deszczownicy.
Kabina prysznicowa z brodzikiem lub bez
Można zakupić ją w zestawie lub osobno. Zamontować na brodziku lub bezpośrednio na płytkach, pod którymi wykonuje się specjalistyczną izolację. Stanowczo odradzam takie bezbrodzikowe rozwiązania w blokach mieszkalnych starego typu, a także tam gdzie mogą nastąpić rozszczelnienia izolacji np. na terenach szkód górniczych.
Kształt kabiny uwarunkowany jest przede wszystkim jej lokalizacją czy to wzdłuż ściany czy w narożniku pomieszczenia oraz sposobem i miejscem na jej otwieranie. W naprawdę małych blokowych łazienkach najczęściej stosuje się kabiny ¼ koła lub pięciokątne w narożniku. Kabiny typu “walk in” składające się z samej szklanej ścianki wolnostojacej bez drzwi, to rozwiązanie do większych łazienek. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pod tak zaaranżowanym prysznicem ciężko jest uzyskać taki sam komfort cieplny jak w zamkniętej kabinie.
Brodzik może być nie tylko z akrylu w postaci białej, mniej lub bardziej głębokiej wytłoczki z antypoślizgową powierzchnią. Nowoczesne brodziki produkowane są także ze specjalistycznych konglomeratów, w wielu kolorach i strukturach, mogą być z emaliowanej stali lub ceramiczne. Te akrylowe są miłe w dotyku, szybko przyjmują temperaturę otoczenia. Brodziki z ceramiki sanitarnej lub stali emaliowanej są stabilniejsze, bardziej odporne na zarysowania i dłużej zachowują połysk, mając gładką i wyjątkowo łatwą w czyszczeniu powierzchnię.
Sporo jest także brodzików z konglomeratów. Materiał ten to rozdrobnione skały dolomitowe połączone żywicami poliestrowymi. Są dość ciężkie i przez to stabilne, wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem i ciekawa kolorystyką. Brodziki to także nowoczesne płaskie modele, które można zamontować na równi z podłogą. Ciekawą opcją są brodziki podpłytkowe, które po wykończeniu kafelkami są całkowicie niewidoczne.
Odpływy
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następna »