REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aromaterapia w łazience. Wypróbuj 3 przepisy z olejkiem rozmarynowym

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 28 maj 2015 08:38
Aromaterapia w łazience. Wypróbuj 3 przepisy z olejkiem rozmarynowym
Fot. Shutterstock

Rozmaryn jest popularną przyprawą na stołach. Olejek rozmarynowy zaś to znakomity środek pobudzający, afrodyzjak, a także antyseptyk i środek przeciwbólowy. Zapobiega też wypadaniu włosów.

REKLAMA

Rozmaryn od lat, dzięki swym bogatym właściwościom i intensywnemu zapachowi, jako jedna z ważniejszych przypraw gości na stołach całego świata. Jej nazwa oznacza w języku łacińskim kwiat morza. Otrzymała ją od marynarzy, którzy wyczuwali woń rozmarynu jeszcze zanim dostrzegli upragniony ląd.

Olejek rozmarynowy jest jednym z najcenniejszych olejków w aromaterapii. To składnik wielu preparatów kosmetycznych. W średniowieczu wchodził w skład słynnej „Wody Królowej Węgier”, perfum przypisywanych Elżbiecie z rodu Piastów, królowej węgierskiej. Obecnie znajdziemy go w wielu mydłach, kremach, perfumach i wodach toaletowych.

Ma właściwości pobudzające, antyseptyczne i przeciwbólowe. Stosuje się go również m.in. przy przemęczeniu, oziębłości seksualnej, zaburzeniach pamięci, apatii, dolegliwościach serca, zmiennym ciśnieniu krwi, zatrzymywaniu płynów, żylakach. Pomaga np. przy migrenach, bólach reumatycznych i mięśni, przeziębieniu, nerwowości, a nawet łysieniu.

Przepisy z olejkiem rozmarynowym:

Zmęczenie fizyczne i umysłowe

Olejek rozmarynowy 5 kropli
Olejek ylangowy 2 krople
Olejek cytrynowy 3 krople

Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie lub do wieczornej kąpieli. Olejki należy dodać do wypełnionej ciepłą wodą wanny. Kąpiel aromaterapeutyczna powinna trwać 15-30 minut. Nie należy łączyć jej z myciem, dlatego lepiej jest wcześniej wziąć prysznic.

Wypadanie włosów

Olejek rozmarynowy 2 krople
Olejek cytrynowy 1 kropla

Olejki wkropić do jednego litra wody i stosować do ostatniego płukania, regularnie po każdym myciu włosów. Chronić oczy. Można również dodać 20 kropli mieszanki wymienionych olejków do 100 ml bezzapachowego szamponu dla dzieci.

Reumatyzm i artretyzm, zaburzenia w krążeniu

Olejek rozmarynowy 4 krople
Olejek szałwii muszkatołowej 2 krople
Olejek lawendowy 2 krople
Olejek cyprysowy 2 krople

Stosować w formie oliwki do nacierania 2 razy dziennie. Olejki należy dodać do 50 ml bezwonnego oleju roślinnego – oleju z nasion winogron lub oleju ze słodkich migdałów.

Receptury z użyciem olejku rozmarynowego z serii Dr Beta.

Warto wiedzieć

♦Nigdy nie należy stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą.

♦Nie należy stosować olejku rozmarynowego w pierwszych miesiącach ciąży.

  • Nasz ekspert

    Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. dyrektor do spraw badawczych Pollena-Aroma.
    Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.
    Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA