REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 01 kwi 2016 08:24
Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć
Fot. Shutterstock

Pranie w niskiej temperaturze i w proszkach bez fosforanów powoduje, że w pralce mnożą się bakterie. Efekt: wnętrze pralki i pranie nieładnie pachną. Co robić, radzi Tomasz Bytnar, specjalista marki Kernau.

REKLAMA

Pralka wyręcza w jednej z bardziej nielubianych czynności, pomaga oszczędzić czas i ogranicza zużycie wody. Jest jednak także idealnym miejscem do rozwoju dla bakterii oraz niechcianych alergenów. Pracując, styka się bowiem z, niejednokrotnie groźnymi, wirusami, mikroorganizmami oraz grzybami, mogącymi mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, pracuje w wilgotnym środowisku – idealnym do namnażania się pleśni.

Aby ułatwić sobie walkę z bakteriami, można wyposażyć swój dom w pralkę posiadającą funkcję prania antyalergicznego. Wystarczy też zastosować kilka prostych zasad dotyczących obsługi posiadanego urządzenia, aby zminimalizować ryzyko rozwoju niechcianych mikroorganizmów.

♦Podstawową czynnością jest pozostawianie uchylonych drzwiczek – dzięki temu wilgoć ma szansę odparować. W suchej pralce bakterie mają ograniczone możliwości rozwoju. 

♦Dobrze pamiętać również o osuszaniu uszczelki znajdującej się w drzwiach pralki oraz o oczyszczaniu, od czasu do czasu, szuflady na detergenty. Zawilgocone resztki proszku oraz płynu to idealna pożywka do rozwoju pleśni.

♦Warto starać się prać w maksymalnej temperaturze dopuszczalnej przez producenta odzieży. Optymalna temperatura to ta przekraczająca 60ºC. Dzięki temu eliminowana jest większość bakterii oraz wirusów.

♦Raz na kilka tygodni należy przeprowadzić wewnętrzną dezynfekcję sprzętu – włączyć pralkę bez odzieży na najwyższą temperaturę prania. Zdecydowana większość bakterii oraz wirusów ginie w wysokiej, sięgającej 90ºC temperaturze. 


Fot. Shutterstock


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA