Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cegła w łazience – jak ją zaimpregnować radzi ekspert

 • Autor: Judyta Kokoszkiewicz
 • 31 lip 2014 08:06
Cegła w łazience – jak ją zaimpregnować radzi ekspert
Na ścianach łazienki znajduje się modna cegła pomalowana farbą ceramiczną. Proj. Dominik Respondek. Fot. Bartosz Jarosz

Cegła w naturalnych odcieniach lub malowana na biało to modny pomysł na oryginalną łazienkę. Tak piękne tło przez długie lata będzie zdobić wnętrze, dodając mu ciepłego klimatu.

REKLAMA

Niezależnie, czy do naszej łazienki wybieramy płytki stylizowane na autentyczną cegłę, czy zostawiamy prawdziwą cegłę ze stuletnią historią, ścianę należy odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki specjalnym preparatom do impregnacji stanie się ona wytrzymała na stały kontakt z wilgocią. Z powodzeniem można więc układać cegłę w strefie prysznica lub nad umywalką. Aranżacja staje się nie tylko elegancka, ale zyskuje też ciepły, rustykalny klimat. Coraz częściej w modnych łazienkach w stylu loft spotkamy też cegły pomalowane na biało specjalną farbą ceramiczną.

 • Impregnacja cegły

   

  Inż. Robert Świerżewski, firma Elkamino Dom
  Każdy rodzaj płytek można i należy zabezpieczyć. Cegły zabezpieczamy przed wnikaniem kurzu, odpadaniem luźnych elementów, zabrudzeniami, zarysowaniami. Dzięki temu znacznie ułatwimy pielęgnację oraz ograniczymy uszkodzenia mechaniczne ceglanych materiałów dekoracyjnych użytych w kuchni czy łazience.

  • Na rynku dostępnych jest wiele środków, które możemy zastosować. Najczęściej są to różnego rodzaju grunty i impregnaty. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim materiał, z którego wykonane są cegiełki i miejsce, w którym będą zamontowane - czy jest to ściana w kuchni, w pobliżu miejsca przygotowywania posiłków, czy ścianka w łazience, często narażona na działanie wody, mydła itp.

  • Ze względu na efekt końcowy, możemy uzyskać powierzchnię matową lub z połyskiem. Na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ po zabezpieczeniu na powierzchni tworzy się dosyć twarda i śliska warstwa często uniemożliwiająca usunięcie wcześniejszych zabrudzeń lub ewentualne przemalowanie ściany. Można więc powiedzieć, że jest to główna wada zastosowania tego rodzaju zabezpieczenia.

  • Większość preparatów można stosować poprzez nakładanie natryskowe, jest to najlepszy sposób, biorąc pod uwagę nierówną powierzchnię i równomierne pokrycie. Stosowanie np. pędzla może spowodować powstanie śladów na powierzchni, szczególnie, gdy ściana nie jest dostatecznie odkurzona.

  • Dobrze jest wykonać próbę na małej powierzchni. Przy preparatach matowych nawet po dwukrotnym naniesieniu może wystąpić efekt połysku, a także przyciemnienie powierzchni.

REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA