REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Dbając o zęby dbasz o cały organizm

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 13 kwi 2017 11:17
Dbając o zęby dbasz o cały organizm
Fot. Shutterstock

Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne nie tylko w kontekście pięknego uśmiechu, ale i zdrowia całego organizmu. Przeczytajcie dlaczego.

REKLAMA

Choroby jamy ustnej mogą wpływać na każdy aspekt życia, poczynając od relacji interpersonalnych, poprzez pewność siebie w szkole lub pracy, aż po czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków. Mogą nawet prowadzić do izolacji społecznej i unikania kontaktów towarzyskich lub publicznego uśmiechania się z obawy przed oceną stanu uzębienia lub higieny jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej, do których należą między innymi schorzenia dziąseł, zwiększają ryzyko cukrzycy, chorób serca, raka trzustki i zapalenia płuc. Dlatego dbałość o higienę jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu jej funkcji i zachowaniu ogólnego stanu zdrowia.

Bez względu na to, czy masz 5, 25, 65 czy 85 lat - higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla twojego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zdrowie jamy ustnej oznacza sprawność i dobrą kondycję wszystkich jej elementów. Dzięki zdrowej jamie ustnej możemy swobodnie mówić, uśmiechać się, czuć zapach, smak i dotyk, a także przeżuwać i połykać oraz wyrażać szereg emocji bez odczuwania przy tym bólu i dyskomfortu.

Co sprzyja chorobom jamy ustnej?

Istnieje szereg czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi chorób jamy ustnej. Niektóre z nich, takie jak wiek, płeć i cechy dziedziczne nazywane są niemodyfikowalnymi czynnikami ryzyka. Niemodyfikowalny to znaczy taki, którego nie możemy zmienić i na który nie mamy wpływu. Na inne czynniki ryzyka możemy wpływać, zmieniając nawyki i zachowania, dlatego też nazywane są one modyfikowalnymi czynnikami ryzyka. Należą do nich:

Niezdrowa dieta - zwłaszcza z dużym udziałem cukrów
Konsumpcja wyrobów tytoniowych - zwiększa ryzyko rozwoju chorób dziąseł i nowotworów jamy ustnej. Tytoń powoduje również przebarwienia zębów, nieświeży oddech, przedwczesną utratę uzębienia oraz upośledzenie zmysłu smaku i zapachu.
Nadużywanie alkoholu - nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do powstania urazów, często w obrębie jamy ustnej i zębów, a także sprzyja próchnicy zębów ze względu na kwaśny odczyn napojów alkoholowych i dużą ilość zawartych w nich cukrów. Nadmierne spożycie alkoholu w połączeniu z tytoniem zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów jamy ustnej.
Niedostateczna higiena jamy ustnej - może ona prowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej. Dwukrotne w ciągu dnia szczotkowanie zębów pastą z fluorem pomaga ograniczyć populację takich bakterii, zapobiegając powstaniu płytki nazębnej, dzięki czemu zęby są bardziej odporne na działanie kwasów powodujących próchnicę. Wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób jamy ustnej. Regularne wizyty kontrolne u dentysty pozwolą zidentyfikować choroby takie jak próchnica zębów, zapalenie dziąseł czy przyzębia na wczesnym etapie ich rozwoju, co umożliwi podjęcie niezbędnych działań.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA