REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Domowe SPA – kąpiel z olejkiem ylangowym na stres

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 04 lip 2016 11:26
Domowe SPA – kąpiel z olejkiem ylangowym na stres
Olejek ylangowy ma silne działanie. Do kąpieli dodaje się go maksymalnie 2 krople. Fot. Shutterstock
Domowe SPA – kąpiel z olejkiem ylangowym na stres
Domowe SPA – kąpiel z olejkiem ylangowym na stres

Olejek ylangowy posiada niesłychanie przyjemny, kwiatowo-orientalny zapach z nutami owocowymi, balsamicznymi i korzennymi. Dwie krople dodane do kąpieli w wannie łagodzą stres i poprawiają humor.

REKLAMA

W wielu krajach wykorzystuje się również jego właściwości terapeutyczne. Olejek obniża ciśnienie krwi i uspokaja. Pomaga także w dolegliwościach gastrycznych, zmniejsza przetłuszczanie się skóry i wypadanie włosów. W Azji uznawany jest za niezwykły afrodyzjak o zniewalającym zapachu.

Łagodzi depresję, stany lękowe, palpitacje i napięcia nerwowe.

Olejek ylangowy, otrzymywany przez destylację z parą wodną kwiatów zbieranych z drzewa Kananga, rosnącego dziko głównie w Indonezji, w aromaterapii używany jest w mieszankach do masażu, kąpieli i inhalacji w kominku aromaterapeutycznym. Ma niezwykle silne działanie, dlatego na jeden zabieg nie wolno stosować więcej niż dwie krople olejku.


Stres, napięcie nerwowe

Olejek ylangowy 2 krople
Olejek sandałowy 2 krople
Olejek różany 1 kropla

Olejki należy rozpuścić w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego do masażu i wykonywać masaż całego ciała. Mieszankę tę możemy stosować w kominku aromaterapeutycznym oraz do kąpieli, zwiększając liczbę kropli tak, aby w sumie było ich 10-15 na wannę wody. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut.

Apatia

Olejek ylangowy 2 krople
Olejek rozmarynowy 4 krople
Olejek bazyliowy 2 krople
Olejek cytrynowy 2 krople

Olejki stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.

Nasz ekspert
Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. Dyrektor do Spraw Badawczych Pollena-Aroma.

Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA