REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Drewniana podłoga - na co zwracać uwagę?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 31 sty 2017 13:04
Drewniana podłoga - na co zwracać uwagę?
Dąb ma wiele twarzy – podłoga Onyx (dąb wędzony) pokryta lakierem transparentnym Fot. Kaczkan

Coraz więcej osób decyduje się na drewno w aranżacji łazienki. Przeczytajcie, na co zwracać uwagę kupując drewnianą podłogę.

REKLAMA

Decydując się na drewnianą podłogę, stajemy przed niełatwym wyborem gatunku drewna, z jakiego chcielibyśmy wykonać parkiet. Nie jest to jednak kwestia tylko estetyczna, a poszczególne gatunki nie różnią się jedynie barwą. Sprawdźmy, na jakie inne czynniki należy zwracać uwagę przy wyborze drewnianej podłogi, a ekspert firmy Kaczkan podpowie, czy lepiej mierzyć w drewno krajowe, czy egzotyczne.

Nie jest tajemnicą, że parametry techniczne i walory estetyczne desek drewnianych znacznie różnią się między sobą. Warto pamiętać więc, że to od gatunku surowca, sposobu jego późniejszej obróbki oraz formy wykończenia zależy, jak drewno będzie się zachowywać, wyglądać oraz jakiej wymagało będzie pielęgnacji. Ekspert firmy Kaczkan wyjaśnia, dlaczego to właśnie dębowe podłogi bardzo często okazują się strzałem w dziesiątkę zarówno dla osób kochających klasykę i tych, którzy lubią eksperymentować z kolorami. 

Czy klasyka może zaskakiwać?

Aranżując nasze wnętrza, często skupiamy się na docelowym wyglądzie podłogi. I to właśnie niestandardowa prezencja desek egzotycznych często skłania do ich zakupu. Na pierwszy rzut oka, gatunki spoza kontynentu europejskiego charakteryzują się dosyć ciekawą paletą kolorystyczną, czasem zaskakują barwami, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Głęboko bordowy odcień drewna merbau czy rdzawo-czerwone deski teak kuszą fantazyjnymi odcieniami i niecodzienną estetyką.

Jednak przy wyborze drewna egzotycznego należy pamiętać o tym, że niestety nie jest to produkt najłatwiejszy w pielęgnacji, a jego kolor może się z czasem dość znacząco zmienić, co nierzadko wpływa na zmianę charakteru całej aranżacji. Co więcej, drewna egzotyczne mogą źle reagować na niektóre lakiery, najlepiej więc traktować je olejem. Kolejną kwestią są słoje – dla wielu podstawowy element estetyki drewnianej podłogi.  

Tych zazwyczaj brakuje w przypadku gatunków egzotycznych, dlatego miłośnicy okazałego, naturalnego usłojenia, częściej skłaniają się ku wyborze jednego z rodzimych gatunków, które charakteryzują się bardzo bogatym rysunkiem. 

Jeśli chodzi o kolor, drewno krajowe nie musi ustępować drewnu egzotycznemu. Dębowa podłoga kojarzy nam się często z naturalnym żółtobrązowym odcieniem z ewentualnymi domieszkami bieli i ciemniejszych tonów, ale okazuje się, że i dąb może wielu zaskoczyć. W zależności od podgatunku, dębina wyróżnia się bogatym zróżnicowaniem kolorystycznym, a ostateczny wygląd podłogi zależy również od obróbki powierzchniowej oraz wykończenia krawędzi desek. Możemy modyfikować barwę, układ słojów, obecność i kondycję sęków, przebarwień i bieli. Ostateczny efekt zależy również od metody wykończenia jaką wybierzemy.

Szczotkowanie lub cięcie stykowe nadaje powierzchni podłogi surowego charakteru, fazowanie – wizualnie oddziela klepki od siebie, olejowanie eksponuje naturalny rysunek drewna, a lakierowanie pogłębia jego kolor. Co więcej, istnieją niemal nieograniczone możliwości wybarwień dębiny, pozwalające cieszyć się wyjątkowymi parametrami technicznymi tego gatunku, przy jednoczesnym uzyskaniu pożądanego, nawet najbardziej fantazyjnego odcienia desek. Kolekcja Colours of the World firmy Kaczkan obejmuje podłogi dębowe w wielu różnych kolorystycznych wydaniach, od bardzo ciemnych brązów, przez szarości, aż po biel.

Pewny grunt pod stopami

REKLAMA

Komentarze

  • Podłoga drewniana jets bardzo dobrym wyborem, deska jest świetnym rozwiązaniem, sama mam dąb z artcore i myślę, że deska będzie długo służyć w każdym domu.
    • aśka, 2017-04-06 10:05:52

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA