REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Drzwi łazienkowe - montaż krok po kroku

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 20 cze 2016 14:00
Drzwi łazienkowe - montaż krok po kroku
Drzwi łazienkowe nadają styl aranżacji i zapewniają intymność. Proj. Małgorzata Mazur. Fot. Bartosz Jarosz

Montaż drzwi wewnętrznych, np. do łazienki, sprowadza się dziś głównie do poprawnego osadzenia ościeżnicy w otworze w ścianie, montażu listew maskujących i zawieszenia skrzydła. Jak to zrobić radzą eksperci firmy RuckZuck.

REKLAMA

1. W pierwszej kolejności

Przymierzając się do wymiany lub montażu nowych drzwi wewnętrznych, w pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej.

W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, o dokładnym zwymiarowaniu rozmieszczenia zawiasów i blachy zaczepowej w istniejącej ościeżnicy w celu poprawnego zawieszenia nowych drzwi i ich dalszego funkcjonowania. Zwykle zaleca się dziś jednak wymianę drzwi wraz z ościeżnicą.

2. Odpowiednia szerokość

Znając już szerokość i wysokość otworu, dobieramy odpowiednią szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Możemy wybierać spośród typowych rozmiarów (60, 70, 80, 90 cm) lub zamówić drzwi o wymiarach niestandardowych – najczęściej niestandardową szerokością i wysokością cechują się drzwi techniczne przeciwpożarowe (EI30, EI60).

3. Prawe czy lewe?

W zależności od rodzaju pomieszczenia decydujemy, w którą stronę drzwi będą się otwierać, na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”. Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie.

Analogicznie lewym skrzydłem nazywamy takie, w którym zawiasy mocowane są po stronie lewej, przy ich otwieraniu do siebie. Aby pomieszczenie było funkcjonalne, konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi. Warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli, a także na rozmieszczenie włączników światła.

4. Ościeżnica stała czy regulowana

Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, w zależności od grubości muru możemy wybierać, ościeżnice stałe o szerokości 90 mm oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym 360 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm).

Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju.


W zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na montaż drzwi prawych, czy lewych, ościeżnica musi już zawierać zawiasy zamontowane po właściwej stronie.

5. Model i dekor skrzydła drzwiowego

Ostatnim etapem przed zakupem drzwi jest wybór modelu i dekoru skrzydła drzwiowego, który będzie pasował do naszego mieszkania czy domu, nada mu oczekiwanego przez nas charakteru
i spełni nasze wymagania estetyczne.

Należy pamiętać, że drzwi to element wykończenia wnętrz, który ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto dłużej zastanowić się nad zakupem odpowiedniego modelu.

6. Montaż czas zacząć

W pierwszej kolejności należy pamiętać, aby podczas montażu postępować zgodnie z wytycznymi opisanymi w załączonej instrukcji. Montaż drzwi rozpoczynamy od montażu ościeżnicy. Potrzebne nam będą podstawowe narzędzia (młotek, wkrętak), klej montażowy do drewna/błyskawiczny, pianka montażowa, kliny, listwy rozporowe, kołki rozporowe lub dyble stalowe oraz poziomica.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie

Komentarze

  • Zanim zaczniemy profesjonalny montaż drzwi to najpierw trzeba się do tego przygotować. Najważniejsze to wybór jak najlepszych materiałów łączeniowych, które zapewnią profesjonalny efekt. Wszelkiego rodzaju zatrzaski i zawiasy typu ,344,zatrzask-8053-a2-typ-i można znaleźć w internecie w rozsądnych cenach i nie umniejszając ich jakości.
    • Plikli, 2017-10-18 08:57:57

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA