Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ekologiczny prysznic: jak wybrać oszczędną armaturę

 • Autor: Redakcja portalu Łazienka
 • 26 wrz 2014 08:11
Ekologiczny prysznic: jak wybrać oszczędną armaturę
Sposobem na szybką i niedrogą wymianę armatury jest zmiana rączki natrysku. Niektóre modele jak Oras Natura (na zdj.) posiadają ekoprzyciski umiejscowione w samej rączce, które pozwalają o 50 proc. zmniejszyć zużycie wody. Fot. Oras

Prysznic zamiast kąpieli w wannie – tę zasadę oszczędzania wody znają wszyscy. Jednak natrysk może być jeszcze bardziej ekologiczny, i to bez obniżenia komfortu codziennych kąpieli.

REKLAMA

Ważne, by poziom przepływu wody nie był zbyt wysoki. Przy baterii wannowej nie ma to aż takiego znaczenia, raczej zależy nam na tym, by strumień był silny i woda szybko napełniła wannę. Ale już kąpiel w kabinie prysznicowej nie wymaga aż tak silnego przepływu. Mniej zaawansowane baterie natryskowe charakteryzuje zużycie ok. 18-20 litrów wody na minutę. Modele ekologiczne, mają przepływa na poziomie ok. 16 l/min.

 • Czy wiesz, że...

  10 minut normalnego prysznica pochłania 4 kWh energii, a to równa się:

  •pracy lodówki przez 8 dni
  •10 km jazdy samochodem
  •pracy żarówki 40 W przez 100 godzin

Baterie z funkcjami EKO

Dodatkowym ułatwieniem w oszczędzaniu są też ekoblokady wkomponowane w uchwyt armatury. Wstępnie ograniczają strumień wody, ustawiając go na optymalnym do kąpieli poziomie. Jeśli użytkownik potrzebuje silniejszego strumienia, np. do szybkiego spłukania piany podczas mycia głowy, może lekko nacisnąć blokadę i zwolnić ograniczenie. Czy to duże oszczędności? – Przeciętnie prysznic trwa około dziesięciu minut. Jeśli nie odkręcimy wody na maksymalny strumień, a jedynie do momentu w którym ekoblokada stawia opór zużyjemy prawie 35 litrów mniej – wylicza Artur Markiewicz, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w Oras.

Z pomocą termostatu

Kupując baterię natryskową warto też zdecydować się na model termostatyczny. Są droższe o ok. 300-400 zł niż klasyczne krany, ale pozwalają oszczędzać wodę i prąd. Jak działa termostat? To element, który znajduje się wewnątrz baterii. Mechanizm odpowiada za mieszanie wody. W znajdującej się w kranie komorze mieszania termostat „mierzy” temperaturę wody dopływającej z instalacji i odpowiada za połączenie w odpowiedniej ilości ciepłej i zimnej. Pozwala precyzyjnie nastawić i utrzymać pożądaną temperaturę przez cały czas kąpieli. Co ważne czyni to dużo szybciej, niż gdybyśmy sami regulowali odpowiednią temperaturę. 

Źródło: Oras

 

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA