REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hygge w łazience - na czym polega duńska filozofia?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 03 sie 2017 13:49
Hygge w łazience - na czym polega duńska filozofia?
Fot. Armatura Kraków
Hygge w łazience - na czym polega duńska filozofia?
Hygge w łazience - na czym polega duńska filozofia?
Hygge w łazience - na czym polega duńska filozofia?

Choć skandynawski design cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat, dopiero w zeszłym roku świat na szeroką skalę dowiedział się o hygge. Ta prosta filozofia mówi o tym, jak żyć I mieszkać, żeby było nam miło. Jakie wnioski płyną z niej w kwestii aranżacji łazienki?

REKLAMA

Od 2013 roku, kiedy to po raz pierwszy opublikowano Raport o Szczęściu na Świecie (World Happiness Report), w prezentowanym w nim rankingu Dania ani razu nie opuściła podium. Jednak dopiero ostatnio niektórzy spośród jej mieszkańców zaczęli traktować swój sposób na dobre życie jako towar eksportowy.

„Hygge”, jak go określają, znalazło się w efekcie na drugim miejscu publikowanej przez prestiżowe wydawnictwo HarperCollins listy słów roku (w zestawieniu najpopularniejszych w 2016 r. nowych zwrotów wyprzedził je jedynie „Brexit”). Termin, pochodzący od duńskiego „pocieszać, cieszyć”, oznacza „praktykę tworzenia przytulnego i przyjemnego otoczenia, które wspiera dobre samopoczucie”. Podpowiadamy, jak w praktyce realizować założenia tej koncepcji we własnej łazience.

Skandynawska prostota

– W duńskim designie najbardziej liczy się estetyka i piękno, ale zawsze jest w nim również element funkcjonalności. Przedmioty projektuje się tak, żeby można było ich używać – nie są eksponatami na wystawie, których nie wolno dotknąć. Coś, co jest piękne, lecz przy tym zanadto luksusowe i ekstrawaganckie, nie pasuje do odprężonej, niewyszukanej atmosfery, która stanowi klucz do hygge – pisze w książce „Hygge – duńska sztuka szczęścia” autorka, Marie Tourell Søderberg.

By wcielić to przesłanie w przestrzeń własnej łazienki, warto więc sięgać po ładne, ale zarazem proste wyposażenie, w którym estetyka idzie w parze z wygodą użytkowania i wydajnością eksploatacji. – Choć pierwszym skojarzeniem ze skandynawskim designem jest minimalizm formy, stosując jego zasady warto pamiętać o kwestiach funkcjonalności – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. - Wśród wyposażenia łazienkowego w tym zakresie wyróżniają się: baterie ze zmniejszającym zużycie wody napowietrzaczem, spłuczki z dwoma przyciskami, pozwalającymi zadecydować, jaka objętość zostanie użyta i wszelkie meble wykonane z materiałów, które oprą się wilgoci i oddziaływaniu stosowanych w tym pomieszczeniu środków chemicznych – wymienia.

Natura, relaks i odrobina luksusu

– Zaproś do swojej łazienki naturę – wstaw do niej blat lub półki z drewna, wiklinowy kosz na pranie albo kilka lubiących wilgoć roślin. I podaruj sobie odrobinę luksusu na co dzień dzięki ciepłym, czystym ręcznikom. Zadbaj też o delikatne, ciepłe światło – łazienka (jak każdy inny pokój) to świetne miejsce na świeczki. W łazience masz czas na refleksję i chwilę dla siebie – Radzi w książce Søderberg Christina B. Kjeldsen. Meble w kolorze naturalnego drewna nie tyko przywołają skojarzenia z lasem i przyrodą, ale także pomogą zorganizować przybory, akcesoria i kosmetyki – tak, by z jednej strony wszystko było pod ręką, a zarazem jak najmniej przedmiotów znajdowało się na widoku. Szczególnie poleca się w tym kontekście szafki z pojemnymi szufladami i wysokie, zabudowane słupki z kilkoma półkami.

W literaturze na temat hygge często wspomina się o kluczowym dla relaksu i odprężenia odpowiednim natężeniu światła. Wymiernym dowodem na to, jak popularne są wśród Duńczyków świeczki jest fakt, że ich średnie zużycie na osobę jest w tym kraju 4 razy wyższe od wartości przeciętnej dla Unii Europejskiej. Wynosi niemal 6 kilogramów. Alternatywą dla osób nie przepadających za stearynowymi źródłami światła są lampki diodowe o ciepłej temperaturze barwowej. W sklepie łatwo poznamy je po oznaczeniu „2 700 K”. Dopełnieniem nastrojowych chwil spędzonych w łazience może być korzystanie z baterii posiadających sprzyjające relaksowi funkcje.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA