REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak działa olejek miętowy – aromaterapia w łazience

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 14 maj 2016 12:00
Jak działa olejek miętowy – aromaterapia w łazience
Fot. Shutterstock

Mięta jest znanym od wieków zielem przyprawowo-leczniczym. Olejek miętowy to m.in. naturalny składnik do przygotowania domowego kosmetyku po depilacji.

REKLAMA

Zapach mięty, kojarzy się z ciepłym latem, bogactwem kolorów, jakie widzimy na łąkach i rozbrzmiewającym w przestrzeni śpiewem ptaków. Niemal w każdym domu można znaleźć herbatki lub krople miętowe, na wypadek gdyby kogoś z mieszkańców dopadła niestrawność i bóle brzucha. Ten smak i zapach towarzyszy nam od dzieciństwa, a wiedza o niezwykłych właściwościach mięty przekazywana jest nieprzerwanie z pokolenia na pokolenie.

Wykorzystuje ją przemysł farmaceutyczny, perfumeryjny, spożywczy, a nawet tytoniowy. Któż z nas nie zetknął się z charakterystycznym smakiem tej rośliny w paście do zębów, napojach, cukierkach czy gumie do żucia?

Olejek mięty pieprzowej, zwany potocznie olejkiem miętowym otrzymywany jest z ziela uprawianego w Europie, Azji, obu Amerykach i Australii. Jego głównym składnikiem jest mentol, którego zawartość nie powinna być mniejsza niż 50%. Ma piękny, orzeźwiający i chłodny zapach.

Olejek ma właściwości odświeżające, antyseptyczne i przeciwbólowe. Jest stosowany przede wszystkim przy dolegliwościach gastrycznych – biegunce, wzdęciach, niestrawności, bólach żołądkach i chorobie morskiej. Pomaga przy leczeniu kamicy pęcherza moczowego, a także przy przeziębieniach, grypie, zapaleniu zatok, kaszlu, katarze i stanach zapalnych skóry.

Olejek miętowy łagodzi m.in. bóle głowy oraz migreny pochodzenia gastrycznego. Może również odstraszyć większość owadów, co ma niezwykle istotne znaczenie w lecie, gdy przebywamy nad jeziorami bądź biwakujemy w namiotach na leśnych polanach.

Pobudzające właściwości olejku docenią osoby zmęczone pracą umysłową, a także uczniowie i studenci. Olejek mięty pieprzowej używany jest do chłodzących np. podczas upałów, kąpieli i masażu oraz inhalacji. Substancji tej nie powinny stosować kobiety w pierwszych miesiącach ciąży.

Receptura na podrażnienia skóry np. po depilacji

Oleje mięty pieprzowej 4 krople
Olejek lawendowy 3 krople
Olejek bazyliowy 2 krople
Olejek drzewa herbacianego 1 kropla

Stosować w formie kompresów lub oliwki do nacierania podrażnionych miejsc aż do ustąpienia objawów.

Receptura dla uczących się i pracujących umysłowo: na kłopoty z koncentracją

Olejek mięty pieprzowej 5 kropli
Olejek rozmarynowy 3 krople
Olejek cytrynowy 2 krople

Olejki stosować w kominku aromaterapeutycznym podczas wielogodzinnego wysiłku umysłowego.

Nasz ekspert
Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. Dyrektor do Spraw Badawczych Pollena-Aroma.

Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA