REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak urządzić łazienkę dla osób z niepełnosprawnością?

  • Autor: Redakcja Łazienka.pl
  • 26 lut 2018 10:19
Jak urządzić łazienkę dla osób z niepełnosprawnością?
W łazienka dla osoby z niepełnosprawnością warto wykorzystać baterię z wydłużoną wylewką i dźwignią z szerszym zakończeniem lub elementem ułatwiającym chwytanie. Fot. Oras, bateria Medipro

Łazienka przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością powinna spełniać pewne ważne kryteria, tak aby była funkcjonalna i bezpieczna.

REKLAMA

Stworzenie komfortowej przestrzeni łazienkowej to nie lada wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy korzystać z niej mają osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Głównym założeniem projektującego powinno być rozmieszczenie elementów w taki sposób, aby użytkownik miał je wszystkie „pod ręką”. Poczynając od uchwytów pomagających zachować równowagę, a kończąc na specjalistycznej armaturze sanitarnej.

Urządzając łazienkę dla osób z niepełnosprawnością, warto pamiętać o jej odpowiednim zagospodarowaniu, które stworzy możliwość swobodnego poruszania się nawet osobom na wózku inwalidzkim. Niezwykle istotne jest także to, aby zabezpieczyć wszelkie ostre krawędzie i rogi. Łazienki dla osób niepełnosprawnych powinny być także w pełni funkcjonalne, by ułatwiały korzystanie np. ze strefy umywalkowej.  

Niezbędna przestrzeń

Projektant tworząc łazienkę dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej powinien mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim ważne są drzwi, a w zasadzie szerokość wejścia. Powinno być ono szerokie na minimum 0,9 m - tak, by umożliwić swobodne wjechanie wózka inwalidzkiego. Dla bezpieczeństwa należy unikać również montowania wszelkich progów, których występowanie mogłoby zwiększać prawdopodobieństwo potknięcia czy upadku. Sama przestrzeń natomiast powinna być na tyle duża, by umożliwiała swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim i minimalizowała ryzyko zahaczenia o ściany czy narożniki.  

Strefa umywalkowa

W łazienkach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych niezwykle ważne są detale, które w znacznym stopniu mogą ułatwić korzystanie z pomieszczenia. Strefa umywalkowa powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby swobodnie mogły z niej korzystać nawet osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Przestrzeń manewrowa przy umywalce powinna wynosić 90x120 cm. Ważna jest także, aby misa była umieszczona na wysokości min. 70 cm, tak by znajdowała się powyżej kolan osoby siedzącej. 

– Oprócz zachowania odpowiednich wymiarów strefy umywalkowej należy pamiętać o zastosowaniu armatury sanitarnej, której funkcje przystosowane są do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W łazienkach specjalistycznych warto zastosować baterie elektroniczne, w których przepływ wody uruchamiany jest bezdotykowo w momencie pojawienia się dłoni w pobliżu czułych sensorów. Dodatkowo baterie takie pozbawione są ostrych krawędzi. To ułatwia czyszczenie i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. W łazienkach przystosowanych do osób niepełnosprawnych często wykorzystuje się także baterie umywalkowe z wydłużoną wylewką i dźwignią z szerszym zakończeniem lub elementem ułatwiającym chwytanie. Takie rozwiązania sprawiają, że użytkownik nie musi pochylać się nad umywalką i posiada swobodny dostęp do ujścia wody – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.  

Strefa kąpielowa 

Podstawowym elementem, o który należy zadbać podczas przygotowywania strefy kąpieli dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej jest zastosowanie antypoślizgowej powierzchni. W przypadku wanny warto wykorzystać maty antypoślizgowe z wypustkami zwiększającymi przyczepność. Brodziki natomiast posiadają zwykle fabrycznie wykonaną, ryflowaną powierzchnię, która minimalizuje ryzyko upadku. Projektując strefę prysznicową należy pamiętać również o tym, aby wygospodarować miejsce na siedzisko, które powinno znajdować się naprzeciwko baterii prysznicowej.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA