REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Przeczytaj garść porad

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 06 wrz 2016 13:25
Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Przeczytaj garść porad
Pod oknem dachowym można umieścić wannę. Sposób jego otwierania trzeba dopasować z fachowcem od okien. Fot. Velux
Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Przeczytaj garść porad
Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Przeczytaj garść porad
Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Przeczytaj garść porad

Poddasze ma swój nieodparty urok, ale jest jednocześnie przestrzenią dosyć trudną do zaaranżowania. Przeczytajcie, jak urządzić łazienkę pod skosami.

REKLAMA

Łazienka na poddaszu jest zwykle przeznaczona dla całej rodziny. Jeśli pozwala na to metraż domu, warto wziąć pod uwagę urządzenie kilku łazienek – osobnych dla dzieci i rodziców. Mogą mieć one wejścia bezpośrednio z sypialni albo korytarza.

Trudna przestrzeń

Nie jest łatwo urządzić łazienkę na poddaszu. Powód: skosy dachowe. W zależności od bryły domu i konstrukcji dachu skosy mogą być umieszczone nisko lub wysoko nad podłogą. Jeśli jest możliwość, warto na to zwrócić uwagę już na etapie projektowania domu. Czasami można na tym etapie zmienić wysokość ścian pod skosami albo umieszczenie okien dachowych. 

Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie projektu łazienki na poddaszu już na etapie projektu domu. Wtedy można uniknąć wielu niemiłych niespodzianek. Częste błędy to np. sedes zbyt mocno wsunięty pod skos (podczas jego użytkowania uderza się głową) czy utrudnienia w otwieraniu okna dachowego (np. by je otworzyć trzeba wchodzić do wanny).

Dlatego przed montażem wyposażenia w łazience na poddaszu trzeba mierzyć wysokość od podłogi do sufitu. Dzięki temu można będzie wygodnie z niej korzystać nie uderzając głową o sufit. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu minimalnej wysokości 190 cm od podłogi do sufitu mierzone przed wanną, sedesem, bidetem, umywalką. Jeśli domownicy mają wzrost około 190 cm i więcej, trzeba oczywiście ten wymiar zwiększyć. 

Najtrudniej w łazience pod skosami znaleźć miejsce na kabinę prysznicową. Powinna być usytuowana przy ścianie o wysokości co najmniej 200 cm. Warto wiedzieć, że wiele gotowych kabin można zamówić na wymiar, np. ze ściętym górnym narożnikiem pod wymiar skosu. Nieustawne, trudne dostępne miejsca nadają się np. na schowki lub półki.

Oświetlenie

Atutem pomieszczeń na poddaszach jest ich przytulny charakter. Ten efekt w łazience potęgują okna dachowe. To wielka przyjemność korzystać z kąpieli w wannie patrząc w niebo. Wybór okna dachowego do łazienki zawsze trzeba skonsultować z fachowcem. Okno musi być bowiem odporne na wilgoć. Trzeba też dobrać wygodny sposób otwierania i akcesoria, jak rolety czy żaluzje. 

W łazienkach na poddaszu lepiej zrezygnować z lamp zawieszonych na suficie. Wyjątek: łazienka jest wyjątkowo przestronna i wysoka. Lepiej wybrać kinkiety ścienne, plafony, lampy punktowe, taśmy ledowe. Takie oświetlenie nie będzie przeszkadzało podczas przechodzenia. Oświetlenie może być montowane nie tylko na suficie i przy lustrze nad umywalką, ale także w podłodze i niszach ścian.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA