REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jaki brodzik do strefy prysznica? Przeczytaj poradę eksperta

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 27 marz 2017 11:28
Jaki brodzik do strefy prysznica? Przeczytaj poradę eksperta
Projekt łazienki na zdjęciu: Agnieszka Hajdas-Obajtek. Fot. Bartosz Jarosz

Choć brodzik jest ważnym detalem wystroju wnętrza, nie wystarczy kierować się jedynie jego wyglądem. Należy zwrócić uwagę także na głębokość, kształt i materiał, z jakiego jest wykonany.

REKLAMA

Instalacja kabiny prysznicowej to wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience – małej czy dużej. Gdy się na nie zdecydujemy warto dłużej zastanowić się nad doborem odpowiedniego brodzika. 

Brodzik płytki, czy głęboki?

Stojąc przed wyborem brodzika warto zadać sobie pytanie, kto oprócz nas będzie z niego korzystał. - Dla osób starszych lub o ograniczonej sprawności ruchowej najlepszy będzie płytki oraz niski brodzik (do 6 cm wysokości), najlepiej z ryflowanym dnem i antypoślizgową powierzchnią. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka różnica wysokości między posadzką i brodzikiem, a także ułatwione wchodzenie i wychodzenie z kabiny, kiedy nietrudno jest o poślizgnięcie się. Niski brodzik sprawdzi się także w przypadku rodzin z dziećmi – będzie odpowiedni do wzrostu dziecka – tłumaczy ekspert firmy Radaway.

Dodatkowymi plusami, wynikającym z faktu posiadania niskiego brodzika, jest łatwość w utrzymaniu czystości, nowoczesny wygląd oraz uniwersalność – pasuje do wielu stylów wnętrza. Zaletą głębokich brodzików jest z kolei ich wielofunkcyjność. Mogą służyć np. jako wanna dla maluchów, lub ułatwić nam pranie ręczne. Wiele modeli głębokich brodzików ma narożne siedzisko, które docenią dzieci oraz osoby lubiące spędzać w kąpieli więcej czasu.

Nowoczesną, a zarazem niezwykle praktyczną alternatywą do tradycyjnych brodzików są brodziki podpłytkowe, które umożliwiają montaż kabiny prysznicowej bezpośrednio na posadzce. Dzięki nim łazienka nabiera lekkości i przestronności. Jest to szczególnie cenne rozwiązanie w przypadku małych łazienek. Nie trzeba ograniczać się standardowymi rozmiarami brodzika i można dopasować wielkość strefy prysznicowej do możliwości przestrzeni.

Kształt brodzika – jest z czego wybierać

Półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, narożne, przyścienne, symetryczne, asymetryczne, pięciokątne. Od ilości kształtów brodzika może zakręcić się w głowie. Czym kierować się przy wyborze?

Jedynym, co może ograniczać nasz wybór są możliwości aranżacyjne łazienki. Niewielki metraż czasem wymusza pójście na kompromis. W takim przypadku dobrym wyborem będzie brodzik półokrągły. Jego opływowe, miękkie kształty pasują do większości wnętrz, a dodatkowo pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy model półokrągły będzie pasował do wszystkich rodzajów kabin – kluczowym parametrem jest jego promień. Choć ten zwykle jest standardowy, to lepiej zdecydować się na model tej samej firmy, co kabina prysznicowa. To gwarantuje szczelność oraz idealne dopasowanie.

Innym rodzajem brodzika, który będzie odpowiedni do małych łazienek jest brodzik pięciokątny. Taki produkt jest nie tylko designerski, ale też doskonale sprawdzi się jako element kabiny narożnej. Co ciekawe, kabina pięciokątna jest wygodniejsza w użytkowaniu - podczas kąpieli zapewnia większą swobodę ruchów.

Największą zaletą kwadratowych i prostokątnych brodzików jest to, że świetnie komponują się z innymi meblami w łazience. Dodatkowo, w sytuacji, gdy zepsuje się jeden z elementów kabiny (drzwi lub brodzik), uniwersalny kształt i rozmiar pozwala na szybką jego wymianę. Prostokątny brodzik daje też najwięcej przestrzeni w kabinie. Jeśli miejsca jest w łazience dużo, zamiast narożnego, można wybrać model przyścienny.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA