REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kąpiel z olejkiem imbirowym – aromaterapia w łazience

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 21 maj 2016 08:00
Kąpiel z olejkiem imbirowym – aromaterapia w łazience
Fot. Shutterstock

Wystarczą dwie krople dodane do kąpieli, by zregenerować zmęczone mięśnie, np. po treningu. Olejek imbirowy to naturalny kosmetyk sprzyjający relaksowi we własnej łazience.

REKLAMA

Wszyscy znamy imbir. Jako przyprawa, ceniony jest przede wszystkim w kuchni chińskiej i indyjskiej. Do Europy trafił wraz z innymi korzennymi przyprawami, tu używano go także jak lekarstwo.

W aromaterapii olejek imbirowy stosowany jest w mieszankach do masażu, kąpieli, inhalacji i kompresów. Ma niezwykle silne działanie, dlatego nie wolno stosować więcej niż dwie krople na jeden zabieg. Podobnie jak inne substancje używane do aromaterapii, olejek imbirowy powinien odznaczać się najwyższą jakością.

Olejek imbirowy łagodzi: reumatyzm, artretyzm, bóle mięśniowe, bóle pourazowe, przeziębienia, nudności, zatrucia pokarmowe, niestrawność.

W niektórych wierzeniach azjatyckich przypisuje się imbirowi, podobnie jak korzeniowi żeń-szeń, znaczenie i działanie magiczne, ze względu na niezwykłe kształty kłączy przypominające zwierzęta i postaci ludzkie.

Olejek imbirowy otrzymywany jest z wysuszonego kłącza imbiru lekarskiego uprawianego w Azji, Afryce i Japonii. Podobno najlepszy olejek pochodzi z Indii z wybrzeża Malabarskiego.

Olejek imbirowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Działa skutecznie przy zatruciach pokarmowych, nudnościach i niestrawności. Jest bardzo cennym składnikiem mieszanek przeciwbólowych stosowanych przy bólach mięśni i reumatycznych. Jest również łagodnym afrodyzjakiem. Wchodzi w skład perfum i wód toaletowych.

Nasz ekspert
Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. Dyrektor do Spraw Badawczych Pollena-Aroma.

Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA