REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Krótki cykl prania - czy pomaga zaoszczędzić wodę?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 12 sie 2016 14:12
Krótki cykl prania - czy pomaga zaoszczędzić wodę?
Pralka Whirlpool FSCR 12432. Cena: 3.999 zł
Krótki cykl prania - czy pomaga zaoszczędzić wodę?
Krótki cykl prania - czy pomaga zaoszczędzić wodę?

Pierzemy krócej, więc powinniśmy zużywać mniej wody i energii. Choć ten prosty tok myślowy wydaje się logiczny, jest pułapką, w którą wpada większość rodzin.

REKLAMA

Jeśli chcemy prać oszczędnie, korzystajmy z długich, ekologicznych programów, a unikajmy tych, które trwają pół godziny i mniej. Jeśli wybieramy krótki cykl prania, pralka musi wykonać w pół godziny (czy nawet 20 minut) taką samą pracę jak podczas długiego, 2-godzinnego programu. Aby podgrzać wodę, nawet tylko do 30° C, grzałki pracują przez cały czas trwania programu, aż do rozpoczęcia fazy płukania. Kiedy uruchamiamy 20-minutowy czy półgodzinny program, proces nagrzewania jest znacznie bardziej gwałtowny. Z pewnością nie sprzyja to ekonomicznemu wykorzystaniu prądu.

Krótki cykl prania a zużycie wody

Choć nie jest to regułą, często podczas krótkich programów prania pobierane jest więcej wody niż w przypadku tych programów o standardowym, dostosowanym do poszczególnych rodzajów tkanin czasie trwania – wyjaśnia Maciej Wiktor, training manager w firmie Whirlpool. Na szczęście, są dziś sposoby, by jeszcze przed włączeniem danego programu sprawdzić, ile nas będzie kosztowało zrobienie prania. Pomocna jest tu aplikacja Whirlpool 6-ty Zmysł Live, którą można pobrać na smartfony i tablety. Pozwala nie tylko zdalnie uruchomić pralkę, ale też szacuje, ile wody czy prądu zostanie zużyte podczas danego programu.

Szybkie odświeżenie ubrań

Warto pamiętać, że krótkie programy to przysłowiowe Koło ratunkowe. Używajmy ich wtedy, gdy chcemy szybko odświeżyć ubrania. Dobrze też mieć świadomość, że 20 czy 30 minut to zbyt mało czasu na usunięcie plam czy głębokich zabrudzeń. Codzienną, regularną praktyką powinno być korzystanie z programów przeznaczonych do konkretnych tkanin. Wówczas będziemy mieć pewność, że ubrania będą idealnie czyste i wyprane w ekologiczny, ekonomiczny sposób.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA