REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka bez barier: tak ją urządzisz!

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 23 sie 2017 13:19
Łazienka bez barier: tak ją urządzisz!
Łazienka ze strefą prysznica bez barier Fot. Radaway
Łazienka bez barier: tak ją urządzisz!
Łazienka bez barier: tak ją urządzisz!

Radzimy, jak zaaranżować łazienkę uwzględniającą potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.

REKLAMA

O tym, jak ważnym elementem w aranżacji łazienki jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, wiedzą w szczególności seniorzy i osoby zmagające się z ograniczoną sprawnością ruchową. W tym przypadku komfort utożsamiany jest przede wszystkim z bezpieczeństwem, samodzielnością i brakiem barier. 

Jak wynika z danych GUS, liczba osób w wieku 60 lat i więcej stanowiła pod koniec 2015 roku 23% ludności Polski. Według prognoz, do roku 2050 populacja osób w wieku 60+ wzrośnie i będzie stanowiła ponad 40% ogółu społeczeństwa. W obliczu tych danych oraz faktu, że remonty przeprowadzamy co kilkanaście lat, o rozwiązaniach zgodnymi z zasadami projektowania bez barier warto pomyśleć nie tylko w kontekście aktualnych, ale także przyszłych potrzeb domowników. Producenci i projektanci wskazują bowiem na szereg udogodnień, które wraz z upływem czasu przynoszą mieszkańcom wiele korzyści. Wyjdźmy jednak od przepisów i regulacji. Co na temat aranżacji łazienki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych mówią rozporządzenia?

Pole manewru

Projektując łazienkę dla osoby o ograniczonej sprawności ruchowej kluczowe jest zachowanie podstawowych wytycznych. – Przy tworzeniu koncepcji zaaranżowania przestrzeni dedykowanej osobom mającym trudności z poruszaniem się, najlepiej kierować się zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz.U.2015.0.1422). Chociaż dokument ten dotyczy budynków użyteczności publicznej, zawarte w nim zostały parametry wzorcowej łazienki dla niepełnosprawnych. W związku z tym, gotowy projekt z pewnością stanie się podstawą dla stworzenia użytecznej, funkcjonalnej i bezpiecznej łazienki – mówi Matylda Kurkiewicz, architekt z wrocławskiego biura projektowego KODO.

– W łazience dla osób starszych i niepełnosprawnych przede wszystkim niezwykle istotna jest przestrzeń manewrowa, która gwarantuje wygodne i pozbawione zagrożeń przemieszczanie się pomiędzy umywalką, toaletą, a prysznicem (minimum 150 x 150 cm). Umywalka powinna być zamontowana na wysokości około 70 cm, co zapewni wygodne korzystanie z niej osobie na wózku inwalidzkim. Ponadto koniecznie należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak szeroka misa (60-70 cm), brak ostrych krawędzi, izolacja termiczna przewodów z ciepłą wodą, a także armatura o mechanizmie nie wymagającym dużej siły. Toaletę warto z kolei zamontować w odległości ok. 70 cm od ściany, dzięki czemu wózek inwalidzki bez przeszkód będzie mógł być ustawiony równolegle do niej – wyjaśnia architekt.

Mniej znaczy więcej

Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą w aranżacji jest bez wątpienia strefa kąpielowa. W tym przypadku niezwykle ważne jest zniwelowanie jakichkolwiek barier, takich jak progi i wysokie stopnie. W porównaniu do wanny, zdecydowanie bardziej funkcjonalnym i zapewniającym swobodę poruszania się rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Na rynku dostępne są m.in. kabiny z możliwością montażu bezpośrednio na posadzce, co przekłada się na swobodne wejście pod prysznic, nie wymaga podnoszenia nóg, nie grozi potknięciem, a także zapewnia łatwy wjazd wózkiem inwalidzkim.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA