REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka dla seniora: na co zwracać uwagę?

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 12 paź 2016 10:39
Łazienka dla seniora: na co zwracać uwagę?
W przypadku chęci wyposażenia wnętrza w wannę, warto wybrać model z wygodnym siedziskiem ułatwiającym przeprowadzenie zabiegów higienicznych. Dzięki temu osoby starsze nie będą musiały martwić się o utratę równowagi podczas kąpieli. Fot. Aquaform
Łazienka dla seniora: na co zwracać uwagę?
Łazienka dla seniora: na co zwracać uwagę?
Łazienka dla seniora: na co zwracać uwagę?

Jak urządzić łazienkę dla seniora? Na co zwrócić uwagę? Przeczytajcie, co radzi ekspert.

REKLAMA

Zachowanie wysokiego poziomu ergonomii staje się priorytetową kwestią przy aranżowaniu pomieszczenia, z którego przyjdzie korzystać osobom mającym problemy z poruszaniem się. Szczególne znaczenie ma to w przypadku czynności higienicznych wykonywanych w łazience. Jak urządzić wnętrze dopasowane do potrzeb seniorów?

O tym, jak istotne jest wdrażanie rozwiązań, które zagwarantują wygodę i swobodę samodzielnego funkcjonowania osobom starszym, świadczy szereg inicjatyw, mających na celu uświadamianie ich potrzeb. Ustanowiony przez ONZ na 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych czy obchodzony 20 października Europejski Dzień Seniora – to tylko niektóre z okazji, przypominających o rozwiązaniach zapewniających komfort przedstawicielom tej grupy – zarówno w przestrzeni domowej , jak i publicznej. O ile jednak obiekty ogólnodostępne są zwyczajowo wyposażone w rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z chorobami układu ruchu, o tyle w prywatnych mieszkaniach często mogą napotykać się oni na bariery architektoniczne. Jak zaaranżować łazienkowe wnętrze, by gwarantowało bezpieczeństwo i wygodę?

Komfort bez progów

Podstawową kwestią, o którą należy zadbać, aranżując strefę natryskową jest optymalna ilość miejsca, ułatwiająca zarówno wygodne przygotowanie się do kąpieli, jak i sprawne przeprowadzenie czynności higienicznych w kabinie. Drzwi powinny być na tyle szerokie, by umożliwiały swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim lub przejście przy pomocy chodzika. Warto także, by wnętrze było na tyle przestronne, by z łatwością pomieściło siedzisko, ułatwiające zachowanie równowagi podczas mycia.

W łazienkach, w których priorytetem jest wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu, zastosowanie znajdują kabiny typu walk-in, czyli warianty pozbawione brodzika i progów utrudniających swobodne wejście i wyjście – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. Otwarta konstrukcja zapewnia komfort poruszania się, a odpowiednio wyprofilowana posadzka eliminuje ryzyko zachlapania podłogi – dodaje ekspert. Aby dodatkowo ułatwić zachowanie równowagi, warto zastanowić się nad wyposażeniem kabiny w specjalne uchwyty ścienne. 

Kąpiel w pełni bezpieczna

W przypadku chęci wyposażenia wnętrza w wannę, warto wybrać model z wygodnym siedziskiem ułatwiającym przeprowadzenie zabiegów higienicznych. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko utraty równowagi i upadku. Aby ułatwić wejście i wyjście, możemy zamontować dodatkowy uchwyt ścienny. Aranżując tę strefę, warto pamiętać, że uzupełniona o dodatkowe elementy, takie jak natrysk przesuwny i parawan, z powodzeniem może stanowić także funkcjonalną alternatywę dla kabiny prysznicowej.

Leki i akcesoria pod ręką

By ułatwić samodzielne funkcjonowanie osobom starszym, warto tak zaplanować przestrzeń, by zagwarantować im wygodny dostęp do najpotrzebniejszych elementów – takich jak leki, środki pielęgnacji czy kosmetyki. Jednocześnie, należy pamiętać, aby ulokowanie szafek znajdowało się w bezpośrednim zasięgu ręki, dzięki czemu domownik nie będzie zmuszony do schylania się.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA