REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 13 cze 2016 08:00
Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda
Łazienka z wyposażeniem marki Tchibo. Fot. Tchibo
Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda
Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda
Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda
Łazienka przyjazna dziecku – bezpieczeństwo i wygoda

Maluchy szybko uczą się samodzielności. Możemy im pomóc w radzeniu sobie z higieną odpowiednio projektując wnętrze, aby było ciekawe, wesołe, ale przede wszystkim – bezpieczne.

REKLAMA

W łazience największe zagrożenie – również dla dorosłych, stanowi śliska podłoga. Zamiast inwestować w kolorowe dywaniki, w których bakterie i grzyby mogą się swobodnie rozwijać, warto zastanowić się nad ułożeniem w łazience gresu o odpowiednim współczynniku antypoślizgowości.

Skutecznym rozwiązaniem mogą być także maty antypoślizgowe z bezpiecznego tworzywa. Na rynku dostępna jest mnogość kształtów i kolorów, które z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Dobrze jest również, jeśli wyposażenie łazienki posiada elementy antypoślizgowe. Dlatego decydując się na zakup wanny warto się także upewnić, czy ma odpowiednio wyprofilowane dno (karbowane lub ryflowane), które zmniejszy ryzyko upadku zarówno dzieci jak i dorosłych.

Temperatura pod kontrolą

Przypadkowe poparzenie przez źle uregulowaną temperaturę wody zdarza się nie tylko najmłodszym. Małym dzieciom operowanie zwykłymi bateriami sprawia czasem trudności, dlatego wygodnym rozwiązaniem są modele termostatyczne, umożliwiające regulację optymalnej temperatury z dokładnością do 1 stopnia. Dodatkowe funkcje zapamiętywania i gwarancja stałej temperatury nawet przy wahaniu ciśnienia w instalacji, zapewniają wysoki komfort użytkowania.

- Przeważnie remontując łazienkę zapominamy o rozwiązaniach, które mogą ułatwić dzieciom korzystanie z niej, postrzegając je przy tym jako coś dodatkowego – dodaje Wojciech Kędroń, manager salonu Max-Fliz w Krakowie. – W rzeczywistości jednak tak nie jest. Baterie termostatyczne, zaokrąglone rogi wanny czy odpowiednie materiały antypoślizgowe zwiększają bezpieczeństwo i wygodę każdego domownika. Nie trzeba przy tym montować osobnych umywalek, czy celowo obniżać wysokość blatów.

Jej dziecięca wysokość

Nie w każdej łazience istnieje możliwość zamontowania dodatkowych sanitariatów specjalnie dla dzieci, dlatego warto zastanowić się, jak przystosować te standardowe do potrzeb maluchów. Dostosowując odpowiednią wysokość urządzeń sanitarnych, nie należy jednak popadać w przesadę (na przykład montując zbyt nisko umywalkę).

Najkorzystniej będzie usytuować sprzęty tak, aby mogli korzystać z nich również dorośli domownicy. Dodatkowo warto pamiętać, że dla dzieci każdy kontakt z wodą jest okazją do zabawy. Zastosowanie niskiego blatu i wysokiej umywalki nablatowej pozwoli zachować optymalną wysokość (85 cm) dla dorosłych domowników, a dzieciom pozwoli pomieścić zabawki, gumowe kaczki i inne niezbędne akcesoria tuż obok niej.

Jeśli w łazience nie ma możliwości zamontowania sanitariatów o mniejszych rozmiarach dedykowanych dzieciom, dobrym pomysłem jest założenie nakładki na muszlę toaletową Dzięki temu miejsce to stanie się bezpieczniejsze i wygodniejsze dla najmłodszych. Równie przydatny będzie stopień pod umywalkę.

Dobre nawyki

- Higieniczne rytuały dobrze jest połączyć z zabawą. Dzięki doborowi odpowiednich elementów łazienkowego wyposażenia czy dodatków, łazienka może stać się miejscem inspirującym i pobudzającym wyobraźnię. Bajkowe motywy i kolorowe ściany to coś, co maluchy pokochają od pierwszego wrażenia. Na rynku dostępne są płytki ceramiczne dekorowane motywami z najpopularniejszych bajek, warto jednak zastanowić się, czy taki wzór będzie nadal sprawdzał się, kiedy dzieci podrosną – podpowiada Dagmara Dela, projektantka wnętrz ze studia projektowego Dela Bartman.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA